Kterak Al Capone vymyslel datum spotřeby

Al Caponeho znají snad všichni milovníci amerického podsvětí, ale věděli jste, že vymyslel také datum spotřeby?

Během prohibice ve 20. a 30. letech minulého století bojovaly gangy o kontrolu nad dováženým alkoholem, sám Al Capone si touto cestou vydělal více než 100 000 tehdejších dolarů ročně. Jak se však blížil konec této zlaté éry, rozhodl se hledat možnost legálního přivýdělku. Nutno podotknout, že i mnohem bezpečnějšího, jelikož se obával o život svůj i svých blízkých. Netrvalo dlouho a překvapivě se zaměřil na obchod s mlékem. Přeci jen jej každý potřebuje téměř denně, zvláště rodiny s dětmi, marže také byla větší, než na alkohol a co víc, vlastnil několik stáčíren alkoholu, které šlo předělat na stáčírny mléka.

Al Capone měl mezi obyčejnými lidmi pověst jakéhosi Robina Hooda. Během hospodářské krize otevřel v Chicagu první polévkárnu pro nezaměstnané, kterým zdarma dával tři jídla denně a dokonce zde sám porce vydával. Polévkárna se časem stala tak populární, že otevřel ještě několik dalších výdejních míst. Proto nebylo náhodou, že k němu lidé chodili pro “radu”. Jednoho dne za ním přišla matka, že potřebuje půjčit peníze na doktora, jelikož jejímu dítěti je špatně od prošlého mléka. Al Capone nejen že zaplatil lékařské výdaje, ale začal velmi intenzivně lobovat na změnu zákona o potravinách, který by na lahve od mléka umístil datum spotřeby a ochránil tak děti od nemocí.

Samozřejmě v tomto světě nejde primárně o dobré skutky, ale o naditou peněženku. Capone se tak zaměřil na získání zpracovatelského závodu Meadowmoor Dairies, čímž by plně ovládl trh s mlékem v Chicagu. Něco mu však stále stálo v cestě, a to byly odbory Teamsters ‘Union, ty totiž měly jako jediní povolení rozvážet mléko před domy, Capone však chtěl použít své vlastní, neoznačené kamiony k rozvážkám levnějšího mléka z Wisconsinu. Když se mu však nepodařilo s Teamsters dohodnout, unesl jejího šéfa a pod výkupným 50 000 dolarů se stal vlastníkem Meadowmoor Dairies. Mléčných peněz si Capone však dlouho neužil. Pouhé tři měsíc od nákupu Meadowmoor Dairies byl zatčen a uvězněn.

I když byl Al Capone ve vězení, datum spotřeby i ostatní data zůstaly. Nastal však trochu jiný problém, razítka “sell by, use by a best before” (prodat do, spotřebovat do a minimálně do) však zcela neodráží bezpečnost potravin, což vede k tomu, že lidé vyhazují potraviny předčasně, i když jsou v dobrém stavu, jen kvůli tomu, že už uplynulo datum na obalu. Ve Spojených Státech je až 90% vyhozených potravin stále bezpečných a v dobrém stavu! Američané tak vyhodí každý rok jídlo za 165 miliard dolarů (téměř 3,6 bilionu Kč – zhruba třikrát státní rozpočet ČR!). Podle společnosti Rada pro ochranu přírodních zdrojů, neposkytuje systém dostatečně ukazatele čerstvosti, ale spíše vytváří zmatek a spotřebitele vede k tomu, že den po skončení trvanlivosti se výrobek stává zkaženým a nebezpečným k užívání.

Zdroj obrázku Pixabay

Napsat komentář