Krysí hrdina Magawa
Před několika dny uhynul krysí hrdina Magawa, který v Kambodži pátral po nášlapných minách a nevybuchlé munici. Během pětileté kariéry dokázal prohledat okolo 225 000 metrů čtverečních, což je ekvivalent 42 fotbalových hřišť, objevil 39 pozemních min a 28 kusů munice. Zachránil tak stovky či možná i tisíce lidských životů. Britská veterinární charitativní organizace PDSA mu jako první kryse udělila vyznamenání za odvahu a oddanost.
Magawa se narodil v Tanzanii, kde jej vycvičila belgická charita Apopo sídlící právě ve východoafrické zemi. Ta se od 90. let zabývá výcvikem krys k detekci min a tuberkulózy. Výcvik krys obrovských (Cricetomys gambianus) trvá rok a učí se při něm vyhledávat chemickou sloučeninu, kterou obsahují výbušniny. Neoznačují tak obyčejný kovový šrot. Nalezení miny pak naznačují škrábáním v místech, kde se nachází. Magawa takto dokázal za 20 minut prohledat prostor o velikosti tenisového kurtu. Pro srovnání, člověku s detektorem by to trvalo jeden až čtyři dny. Magawa pracoval v kambodži jen půlhodiny denně. Do důchodu se odebral loni v červnu. Těšil se dobrému zdraví a poslední víkend strávil hraním, k jeho konci se ale zdál unavený, pospával a měl menší chuť k jídlu. Magawa poklidně uhynul začátkem ledna 2022, ve věku osmi let.
Zlatá medaile PDSA “Za zvířecí odvahu a oddanost službě” je civilní obdobou známější PDSA Dickin Medal, která je určená pro zvířata sloužící ve vojenském konfliktu. Zlatá medaile se tak dá přirovnat k britskému vyznamenání Jiřího kříž (Dickin Medal by se pak dala přirovnat k Viktoriinu kříži). V obou případech jde o nejvyšší vyznamenání, která mohou zvířata získat.
Krysa obrovská (Cricetomys gambianus), známá také jako křečkomyš gambijská, může dorůstat až velikosti kočky. Samci mohou vážit až 2,5 kilogramu, hlava s tělem měří až 45 cm, přičemž ocas dosahuje stejné délky. Žijí téměř v celé subsaharské Africe a s krysami jsou příbuzné jen vzdáleně, neboť mají výrazné lícní torby, díky nimž byly považovány za křečky. Jsou všežravci, živí se jak rostlinami, tak drobnými živočichy (bezobratlými). V přírodě krom člověka nemají přirozeného nepřítele, jsou přínosné hlavně jako dopravci semen. Jejich počet klesá kvůli oblíbenosti jejich masa, díky rychlému reprodukčnímu cyklu však počet nepřesáhl hranici ohroženého druhu.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons