Sovětský pokus o vytvoření křížence člověka s šimpanzem

Kříženec člověka a šimpanze, aneb Sovětský pokus o vytvoření dokonalého pracovníka.

V polovině dvacátých let 20. století se o vytvoření křížence člověka a šimpanze pokoušel ruský biolog Ilja Ivanovič Ivanov (1870-1932), jehož specializací byla problematika inseminace a mezidruhového křížení. Již v roce 1910 přednesl možnost získání mezidruhového křížence pomocí umělého oplodnění. Úspěšně zkřížil osly se zebrami, myši s krysami a jiné příbuzné živočišné druhy a jeho plány měly jít ještě mnohem dál. Narážel ale na nedostatek finančních prostředků a tak se vývoj opozdil o mnoho let. Poprvé mu svitla naděje v roce 1924, když získal od Pasteurova institutu v Paříži svolení provádět své experimenty na jeho chovné stanici v Kindii, ve Francouzské Guinei. Následujícího roku jeho projekt schválila i sovětská vláda a podpořila jej částkou ve výši 10 000 dolarů. V roce 2005 byly odtajněny materiály, dle niž si Stalin u Ivanova přímo objednal vyšlechtění jakéhosi dokonalého “sovětského člověka”. Ruský diktátor prý ruskému vědci vzkázal, že chce novou neporazitelnou lidskou bytost, necitlivou k bolesti, odolnou i lhostejnou ke kvalitě jídla. Obdařen nadlidskou silou, jenž zastane práci 10 lidí a který pracuje bez nároku na mzdu i na volný čas. V rozhodnutí o udělení grantu se píše: “Nápad, který profesor Ivanov předložil, by mohl náboženství zasadit rozhodující ránu, což bychom rozhodně využili v naší propagandě a v boji za osvobození pracujícího lidu z područí církve.” Patrně se tedy mělo jednat o prokázání pravdivosti Darwinovy teorie, tedy že se člověk vyvinul z opic a nikoli že jej stvořil Bůh.

Vzhledem k nedostatku vhodných zvířat, se musel Ivanov vypravit až do Afriky, kde mu místní lovci odchytávali šimpanze. Pokusy vědec prováděl v přísném utajení jen za přítomnosti svého syna coby asistenta. Pomocí spermatu od neznámého dárce (patrně vlastní) se pokusil oplodnit tři šimpanzí samice, ale žádná z nich nezabřezla. Rozhodl se proto zvolit šetrnější metodu – šimpanzím spermatem uměle oplodnit lidské ženy. Domorodci považovali každého, kdo se nějak kontaktuje s “opicemi”, za morálně zkaženého a tak u místních žen jeho nápad nesklidil nadšení. Se zbytkem zvířat se vrátil do SSSR, ale většina cestou uhynula. Dále tak byl odkázán pouze na orangutaního samce jménem Tarzan, s jehož pomocí chtěl uměle oplodnit až pět žen. V roce 1929 zorganizoval sérii pokusů, kde se pokoušel zvířecí sperma aplikovat dobrovolnicím. K tomuto účelu byla v Suchumi u Černého moře založena chovná stanice a institut pro péči o těhotné ženy. Než se mu však podařilo přemluvit alespoň jednu dobrovolnici, známou pod tajemnou značkou “G”, Tarzan pošel. Ivanov se ovšem nevzdával a objednal si další zásilku šimpanzích samců, jenže právě když dorazili, došlo k dalším komplikacím. Radikální politické změny v Sovětském svazu se projevily i na poli vědy a spolu s Ivanovem řada vědců věnujících se primárnímu výzkumu přišla o svá místa. Na jaře 1930 byl Ivanov na veterinárním institutu podroben politické kritice a 13. prosince byl uvězněn. Byl odsouzen k pětiletému vyhnanství v Alma Atě, kde pracoval v Kazašském veterinárně zoologickém institutu až do smrti na mozkovou mrtvici 20. března 1932. Chovná stanice v Gruzii však přežila a od roku 1960 chovala přes dva tisíce lidoopů a opic, využívaných v rámci kosmických programů.

Poněkud zarážející je fakt, že Ilja Ivanovič Ivanov nebyl jediným člověkem, který se pokoušel stvořit křížence člověka a šimpanze. Dle tvrzení evolučního psychologa Gordona G. Gallupa, Jr. se americkým vědcům ve dvacátých letech podařilo úspěšně oplodnili šimpanzí samici lidským spermatem od anonymního dárce. Krátce po narození mělo být mládě utraceno z etických důvodů. Je tedy možné, že se američtí vědci nechtěli nechat zahanbit svými zahraničními kolegy a rozhodli se tento pokus minimálně vyzkoušet.

Zdroj obrázku Pixabay

http://4.bp.blogspot.com/-y2F0NSDyxQM/UUTXKyoVD6I/AAAAAAAAA-E/bBfjlEvQxzo/s640/the_carrier_05v2.jpg https://www.thesun.co.uk/wp-content/uploads/2018/12/NINTCHDBPICT000453604234-e1543852310346.jpg

Napsat komentář