Kozácké baroko (17. století)

Ukrajinské baroko, někdy též zvané kozácké baroko, je umělecký sloh, který vznikl v době kozáckého Hejtmanátu v 17. století v části dnešní Ukrajiny.

Ukrajinské baroko se odlišilo od baroka v ostatních částech Evropy zejména méně monumentální výzdobou a jednoduššími formami. Bylo taktéž výrazně ovlivněno ukrajinskou a kyjevoruskou tradicí. V oblasti architektury bylo mnoho staveb přestavěno do tohoto slohu či nově vystavěno a mnoho staveb se ve své tehdejší podobě zachovalo do dnešních dní. Významnými památkami tohoto směru jsou např. chrám sv. Žofie a chrám sv. Michaela v Kyjevě, komplex Kyjevskopečerské lavry či Pokrovský chrám v Charkově.

Ukrajinské baroko bývá též nazýváno Mazepinské baroko, podle hejtmana a mecenáše řády především církevních staveb hejtmana Ivana Mazepy (1639-1709), za jehož správcování tento sloh v Ukrajině vzkvétal. Ivan Stepanovyč Mazepa (1639-1709) byl ukrajinský hejtman v letech 1687-1709. Do dějin vešel především jako účastník Severní války, ve které se po zklamání v imperialistické politice Petra I. přidal na stranu antimoskevské koalice, vedené švédským králem Karlem XII. Po porážce koalice u Poltavy odešel na území Osmanské říše do Moldavského knížectví do města Bendery, kde zanedlouho zemřel. Je pohřben v Galați (nyní Rumunsko).

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář