L’Escalade – kterak kotlík s polévkou zachránil Ženevu

Svobodné protestantské kantony ve Švýcarsku byly dlouhou dobu trnem oku katolických pánů v okolí. Ne jinak tomu bylo v případě slavného savojského vévody. Karel Emanuel I. Velký (1562-1630) se nejednou osobně účastnil bojů, v nichž získal přízvisko Testa d’ feu (Ohnivá hlava). Savojské vojsko se pokusilo obsadit Ženevu v noci z 11. na 12. prosince 1602. Pomocí žebříků se třináct mužů dostalo za městské brány, leč byli odhaleni nočním hlídačem Isaackem Mercierem, který nechal rozeznít zvony a zalarmoval lid. Více než 2 000 žoldnéřů bylo zraněno, 18 Ženevanů zemřelo, nájezdníci přišli o 54 mužů a byli zahnáni na útěk. Oněch třináct útočníků bylo zajato, včetně několika urozených pánů, a druhý den ráno oběšeno jako lapkové. Po porážce podepsal savojský vévoda mírovou smlouvu ze St. Julien, dne 12. července 1603.

Ke zmíněné historické události se váže i legenda o Matce Royaume (Mère Royaume), která právě vařila polévku pro svých 14 dětí. Rodina žila přímo nad přístupovým místem k městu, matka okamžitě zareagovala na zvuk zvonů a vylila celý hrnec vařící zeleninové polévky na hlavy vojáků. A tak je dnes ve všech kavárnách, obchodech s potravinami a dárkovými předměty prodáván, jako připomínka na tuto událost, čokoládový kotlík se znakem Ženevy. Uvnitř se skrývají kousky zeleniny z marcipánu. Jeho cena se podle velikosti může vyšplhat až na 450 švýcarských franků (10 500 Kč). Malé hrnce (přibližně 10 cm) můžete pořídit už za 9 CHF (200 Kč).
Tradice jsou pro Ženevany důležité, a tak si v prosinci kupují kotlíky, dekorované mašlemi s barvami města (zlatou a červenou). Ty pak slavnostně k velké radosti všech, co se těší na marcipánové kousky zeleniny, rozbíjejí pěstí. A u toho hlasitě recitují: “Ainsi périrent les ennemis de la Rèpublique!” (Tak zahynou nepřátelé republiky).

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Alamy Stock Photo

https://livingingeneva.files.wordpress.com/2015/12/marmite-insides.jpg?w=360

Napsat komentář