Kostra obřího hada

Na atlantickém pobřeží Francie se pravidelně zjevuje kostra mořského hada, který je připomínkou působení lidstva na přírodu. Tuto sochu vytvořil čínský umělec, který tímto zároveň vyjádřil kulturní hybridnost dnešní doby.

Nedaleko francouzského města Nantes se řeka Loire vlévá do Biskajského zálivu v Atlantském oceánu. Přestože se deltové ústí této řeky nedá považovat za populární ani plážemi, ani teplou vodou, přece jen láká turisty. Jedním z důvodů je 130 metrů dlouhá socha oceánského hada “Serpent d’océan”, který se zde vine jako připomínka následků lidské aktivity na faunu i flóru. Socha, která vznikla již v roce 2012, z dílny čínského umělce jménem Huáng Yǒng Pīng, má svůj původ v čínské mytologii. Je připomenutím, že krása a děsivost dokážou někdy kráčet ruku v ruce a také tím, že lidstvo neustále ničí oceány a rozmanitost života v nich. Socha, která je vyrobena z hliníku, je situována tak, aby při odlivu došlo k odhalení celého monstra až po jeho ocas, zatímco při maximálním přílivu byla viditelná jen lebka hada s otevřenými ústy. Voda na tento materiál nemá negativní dopad a to, že se časem na kostře uchytí různé rostliny a začnou tam žít živočichové, bylo jedním z úmyslů této stavby.

Huáng Yǒng Pīng (1954-2019) byl čínsko-francouzský umělec a jeden z nejznámějších čínských avantgardních umělců své doby. Narodil se v Sia-menu a byl uznáván jako nejkontroverznější a nejprovokativnější umělec čínské umělecké scény 80. let.

Zdroj obrázku MyBestPlace

Napsat komentář