Konfederační koulovačka

Velká sněhová bitva, aneb když se znuděné pluky vojáků Konfederace rozhodly svést pořádnou koulovačku. K ní došlo 29. ledna 1863 poblíž Fredericksburgu a zapojilo se až 9 000 pěšáků i důstojníků. Mnozí z horkokrevných vojáků z Texasu a Georgie nikdy předtím neviděli sníh.

Byť se může zdát, že boj probíhal pouze neuspořádaně, opak byl pravdou a střet připomínal tehdejší manévrovou válku. Často se rovněž srážely pochodové kolony s dobře opevněným nepřítelem, který měl nespornou výhodu v možnosti nachystat si spoustu munice. V bitvách se brali zajatci, každý zasažení voják musel odejít do zajetí, ze kterého se musel vykoupit. Byť nedošlo k jedinému výstřelu, mnoho mužů skončilo s rozbitými nosy nebo zlámanými kostmi, jelikož se krom sněhu často používaly pěsti, klacky i kameny. Přesto se sněhové bitvy následně staly součástí zimních táborů a skvěle sloužily ku zlepšení morálky mužstva.

Úsměvnou dohru měla sněhová bitva pro generála Jamese Longstreeta (1821-1904). V nedalekém Frederickburgu se tehdy ubytovala jeho manželka a tak za ní často dojížděl. To se pochopitelně nelíbilo mnohým vojákům, kteří měli své ženy daleko, tak si na generála počíhali a zasypali jej salvou sněhových koulí. Nejdříve to s úsměvem ignoroval, ale brzy jej to začalo štvát. Ke “koulovým banditům” tedy jednoduše pronesl, že zda jej trefí jediná sněhová koule, celá jednotka nedostane opušťák.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář