Klam Margaret Tatcherové

Na první pohled by se dalo říct, že se právě koukáte na sympatickou ženskou tvář, leč jde o optický “klam Margaret Thatcherové” jehož autorem je britský psycholog Peter Thompson. Schválně si fotku otočte o 180° a patrně se leknete.

Iluze využívá lidskou schopnost velmi zdatně rozpoznávat lidské tváře. Dokážeme si jich zapamatovat a znovupoznat tisíce, stejně jako postřehnout minimální tvarové odlišnosti mezi nimi. Stejně tak během zlomku sekundy určit, jak se daný člověk právě cítí. Teď si asi říkáte, jak vás tedy mohla obyčejná iluze tak oklamat. Nu, zde je vysvětlení vědců. Ti se dnes shodují na tom, že lidské tváře víc než kterýkoliv jiný objekt vnímáme holisticky. To znamená, že víc než na jednotlivé struktury tváře (ústa, oči, nos) odděleně se soustředíme na vztahy mezi nimi a automaticky tvář vnímáme jako celek. Při sledování tváře otočené o 180° náš mozek ale překvapivě přestává k podnětu přistupovat jako k tváři a my nedokážeme nadále využít své bohaté životní zkušenosti. Soustředíme se mnohem více na detaily, ale uniká nám vztah mezi nimi a máme najednou velké problémy s rozpoznáním (rozpoznání jiných obrácených objektů nám přitom takový problém nečiní).

Při sledování tzv. klamu Margaret Thatcherové nám oči a ústa na upravené tváři mohou připadat normální, ale že nepasují do kontextu celé tváře si již nevšimneme. Respektive všimneme, ale až poté, co obraz tváře otočíme do běžné pozice. Je zajímavé, že grotesknosti tváře se nevšimneme postupně, ale objeví se v jeden okamžik během otáčení, kdy si uvědomíme, co je s tímto obličejem v nepořádku. Načasování tohoto okamžiku se u různých lidí liší.

Vědecké zkoumání klamu se neomezilo jen na lidské vnímání. Badatelé během let například identifikovali podobný efekt u šimpanzů a makaků rhesus. Je tak velmi pravděpodobné, že se některé mozkové mechanismy zapojené do zpracování tváří mohly vyvinout u společného předka, který žil před více než 30 miliony let.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Premier Thatcher *19 september 1983

Napsat komentář