Když po sobě nechávali pánové střílet

Dne 15. března 1922 poblíž Carnegie Hall, zachytil zpravodajský fotograf, kterak je jistý Leo Krause postřelen z bezprostřední blízkosti. Nu nebyl obětí zločinu, ale šikovným prodavačem neprůstřelných vest a během své sedmadvacetileté kariéry byl takto postřelen více jak 4 000x. Zajímavostí je, že o dvacet let dříve, 15. února 1902 přišly noviny Scientific American s velice podobným snímkem, který byl reklamou na jinou neprůstřelnou vestu.

Jan Szczepanik (1872-1926), zvaný “polský Edison”, tehdy propagoval vestu vytvořenou z mnoha vrstev hedvábí, která měla chránit před střelnými zbraněmi a střepinami. Byť šlo o velice drahou věc, vynálezce cílil na bohatou honoraci, která byla v této době terčem mnoha anarchistických atentátů. Slavná je rovněž fotografie z roku 1901, na níž Szczepanikův přítel, jistý pan Borzykowski, střílí na vynálezcova sluhu Josefa oděného v neprůstřelné vestě. Snímek byl poprvé otištěn v novinách Ilustracja Polska, následně populárním německým týdeníkem Illustrirte Zeitung a o pár měsíců později se objevil v Scientific American. Díky propagaci v tisku je Szczepanik často považován za “otce” neprůstřelných vest, byť tento titul je oficiálně přisuzován jinému polákovi. Casimir Zeglen (1869-1927), původním jménem Kazimierz Żegleń, se narodil poblíž Tarnopolu a roku 1890 se přestěhoval do USA, kde působil jako římskokatolický kněz. Experimentoval s tvorbou neprůstřelné látky kombinované s ocelovými hoblinami, mechem a vlasy. Výsledkem byl nepružný materiál s rozporuplným použitím. Během výzkumu narazil na práci Dr. George E. Goodfellowa, která pojednávala o neprůstřelnosti vrstveného hedvábí. Po návštěvě tkalcoven ve Vídni a Cáchách přišel se způsobem jak tkát a vrstvit hedvábí tak, aby zachytilo vystřelený projektil o nižší rychlosti. V roce 1893, po atentátu na starostu Chicaga Cartera Harrisona, Zeglen představil první komerční neprůstřelnou vestu. O čtyři roky později ji vylepšil a nechal si patentovat postup tkaní. Materiál měl tloušťku 3,175 mm a zachránil život španělskému králi Alfonsovi XIII., když vedle jeho kočáru explodovala bomba. Nějaký čas se Zeglen snažil marně nabídnout své vesty americké policii, ale kvůli enormně vysoké ceně z prodeje sešlo. Zlom přišel v září 1901, kdy anarchista Leon Frank Czolgosz (1873-1901) syn polských přistěhovalců, v New Yorku postřelil amerického prezidenta Williama McKinleyho. Ačkoliv se v první chvíli nezdálo, že prezidenta zranění ohrožují na životě, jeho stav se rychle zhoršil a o osm dní později následkům atentátu podlehl.

Incidentu obratně využil zmíněný Jan Szczepanik, který využil tisku k propagaci neprůstřelné vesty velice podobné Zeglenově konstrukci. Jeho nápad vyšel bravurně a díky výše popsané fotografii se o novém vynálezu dozvěděla široká veřejnost. Popularita byla enormní a kněz Zeglen byl velice rozzloben, když se dozvěděl, že jeho jméno není nijak zmíněno. Vydal se do Polska a snažil se využít patentů, aby přesvědčil veřejnost, že právě on je vynálezcem neprůstřelné vesty. V roce 1904 se pokoušel prodat svůj vynález ruské armádě, ale na místě zjistil, že jej Szczepanik opět předběhl. Spor vyřešil až pokrok v palných zbraních v roce 1910, přičemž hedvábí již nedokázalo ochránit nositele před moderními projektily. Szczepanik se proslavil jako “polský Edison”, díky desítkám dalších vynálezů, od telektroskopu (předchůdce televize), bezdrátového telegrafu a elektrické pušky až po ponorku. Zeglenův osud byl mnohem horší, jelikož po návratu do Chicaga zjistil, že je ve své farnosti poněkud nadbytečný a kvůli dlouhým cestám i nahrazený jiným kolegou. Pokud jde o samotné neprůstřelné vesty, tak jejich návrat přišel v době první světové války, kdy se jimi chránili důstojníci a později i prostí vojáci. Jednotlivým vzorům sem se věnoval v seriálu jednotlivých článků. Tehdy byla znovu vzkříšena myšlenka vesty z vrstveného plátna, ale doplněná již kovovými pláty. Výsledek tak v podstatě připomínal moderní vzory. Jednou z těchto vest byla i neprůstřelná vesta jistého Leo Krause, o níž se zmiňujeme v úvodu.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

(Original Caption) A demonstration on Palace Roof, 57th Street and 7th Avenue, showing the shellproof steel jacket. Leo Krause wearing the jacket, which weighs 12 pounds. Shots used, 38 and 45 calibre, at close range.

Napsat komentář