Kamikadze rozmázlé o britský křižník.

Dne 26. července 1945 se stal britský těžký křižník HMS Sussex cílem útoku kamikadze. Podle otisku byl letoun později identifikován jako Micubiši Ki-51 “Guntei”.

HMS Sussex byl postaven v letech 1926-1929 v loděnicích R. and W. Hawthorn, Leslie and Company v Hebburnu. Během války byla průběžně zesilována protiletadlová výzbroj. Sussex byl v době vypuknutí druhé světové války součástí Svazu H, dislokovaného v Gibraltaru. Spolu s ním se v Jižním Atlantiku podílel na pronásledování německého těžkého křižníku Admiral Graf Spee. Později byl převelen k Domácímu loďstvu. Při provádění údržby v Glasgow křižník dne 18. září 1940 vážně poškodil nálet a loď pak byla až do srpna 1942 opravována. Poté operoval v Atlantiku a od roku 1944 v Pacifiku. Dne 5. září 1945 křižník připlul do Singapuru, kde na jeho palubě generál Seiširó Itagaki podepsal japonskou kapitulaci města. V roce 1949 byl křižník vyřazen ze služby a o rok později sešrotován.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

HMS Sussex byl těžký křižník sloužící v Royal Navy v období druhé světové války. Byl jednou ze čtyř jednotek třídy London, která byla druhou skupinou třináctičlenné třídy County. Sussex byl postaven v letech 1926–1929 v loděnicicích R. and W. Hawthorn, Leslie and Company v Hebburnu.
Micubiši Ki-51 Guntei byl japonský dvoumístný jednomotorový armádní bitevní letoun užívaný ve druhé světové válce. Spojenci byl znám pod kódovým označením Sonia. V japonské armádě dostal označení armádní bitevní letoun typ 99.

Napsat komentář