Kačeří penis funguje jako vývrtka

Většina opeřenců se při páření pouze rychle dotkne kloakami, přičemž akt je téměř nepostřehnutelný. Oproti tomu kachny se jako jediní ptáci páří přímo ve vodě a při pouhém kontaktu kloak by se sperma odplavilo. U kachen se tak vyvinuly pohlavní orgány velice podobné těm našim – přesto tvarem více než odlišné.

Kačerův penis je v klidovém stavu zcela ukrytý v těle, ale ve správnou chvíli jej umí rychle vytáhnout. Za pouhou 1/3 sekundy. Snad nejpodivnější je ale tvar samotného penisu. U mnoha druhů, včetně všudypřítomné kachny divoké, je spirálovitě stočený, celý jemně zoubkovaný a připomíná spíš vrtačku. Podobně zakroucená je i vagína samičky, akorát v opačném směru! Při pohledu na kachní genitálie je s podivem, že se vůbec úspěšně rozmnoží. Nicméně jako všechno v přírodě, i tato „anomálie“ má svůj důvod. V tomto případě je tím důvodem dlouhý evoluční boj. Kačeři jsou totiž poměrně nekompromisní nápadníci a pokud některého z nich všechny samice odmítají, prostě nějakou znásilní.

Pro kachny tak začalo být výhodné mít dlouhé a složitě tvarované vagíny, protože do nich se násilníci nedostanou a tvrdě narazí (doslova). Pouze když je samička sama sexuálně vzrušená, uvolní svojí “past na penisy” a umožní tak vyvolenému proniknout. Pokračování rodu má tedy pevně ve svých rukou. Kačeři však nezůstávají pozadu a postupem času se u nich vyvinuly dlouhé a bizarně tvarované penisy. Čím delší a zakroucenější penis, tím snáze totiž proniknou do odmítavé samice. Největšího rozměru tato válka pohlaví dosáhla u argentinské kachnice – samci mají penis dlouhý až čtyřicet centimetrů!
Tak až příště půjdete kolem rybníka a uvidíte honící se skupinky kachen, pozorně se dívejte. Stojí to za to. Kachní deviace není sice zrovna ta “idealistická” tvář přírody, ale zato velmi akční a silný zážitek. A neodmyslitelně patří k jaru na našich rybnících.

Zdroj obrázku Pixabay

https://duckingdamnpalace.files.wordpress.com/2015/11/screwyou.png https://cdn.the-scientist.com/assets/articleNo/37260/iImg/25437/43c3525a-c2ef-4cd4-93cf-3ab92d937043-pg301.jpg

Napsat komentář