Josef Bryks (1916-1957)
Československý pilot Josef Bryks bojoval proti Němcům s nezdolným odhodláním. I v zajetí se neustále pokoušel o útěky. Nakonec jej zlomily až jáchymovské uranové doly.
Josef Bryks (1916-1957) pocházel z rodiny hanáckého rolníka a po studiu na obchodní akademie se vydal na vojenskou dráhu. Absolvoval Vojenskou akademii a stal se pilotem. Po okupaci Československa nejprve pomáhal organizovat útěky pilotů přes Polsko, v lednu 1940 se pak sám pokusil o útěk přes Maďarsko, kde byl ovšem zadržen. Na Slovensku jej věznili pod smyšlenou identitou, dokud jeho první žena, která se rozhodla kolaborovat, neodhalila jeho skutečné jméno. Bryksovi se ale podařilo utéci a přes Maďarsko, Jugoslávii, Turecko a Sýrii se dostal do Francie a následně do Velké Británie, kde se stal stíhacím letcem RAF. Dne 17. června 1941 se účastnil útoku na elektrárnu ve Francii. Byla to krvavá bitva a jedním ze 13 sestřelených byl i tento český pilot. Čekaly ho čtyři roky v zajetí nebo na útěku.
Díky jazykovému nadání a velké vynalézavosti se mu podařilo před Němci zatajit identitu (což mu zachránilo život) a později vešly do dějin jeho útěky. Pokusil se například uprchnout na stíhači Messerschmitt Bf 109 (upraveným pro noční létání) a předvedl i další neobvyklé kousky. Jeden z nejzajímavějších útěků se odehrál tak, že se z tábora odvážely splašky v sudech. Josef Bryks se schoval do jednoho takového sudu, což vedlo k tomu, že se sice na chvíli dostal na svobodu, ale na druhé straně prý několik dní strašně smrděl. Bryks se účastnil také tzv. Velkého útěku, z tábora v Saganu na území dnešního Polska, dle kterého byl natočen stejnojmenný americký film. Bryks tak vešel do historie jako neustálý útěkář ze zajetí – i když ho brutálně bili, nenechal se zlomit a chtěl proti nacismu bojovat. Podařilo se mu dostat do Varšavy, ale tam byl nakonec dopaden a ve věznici Pawiak mučen. Konce války se dožil zase v zajetí.
V roce 1946 byl Bryksovi udělen Řád britského impéria. Oženil se s Trudie Dellerovou, Angličankou s níž se setkal v roce 1941 a v době zajetí si dopisovali. Společně se odstěhovali do Olomouce v osvobozeném Československu. Ovšem po komunistickém převratu v únoru 1948 byl svobodomyslný Josef Bryks s kontakty na Západě pro režim nebezpečný, takže byl zatčen a po zmanipulovaném procesu poslán do vězení. Jeho manželce s dcerou Soniou se podařilo dostat zpět do Velké Británie, kde věnovala neuvěřitelné množství sil k Josefově záchraně. Neuspěla, dokonce se i o jeho smrti za mřížemi dověděla až s velkým zpožděním. Její manžel zemřel 12. srpna 1957 v uranových dolech na Jáchymovsku. Podle historika Eduarda Stehlíka ho zabilo odloučení od ženy, dcery a otce. Trudie Bryksová objevila manželův hrob až 52 let po jeho smrti. Bojovala za to, aby se o osudu jejího muže lidé dozvěděli a do Česka pravidelně jezdila. Zemřela v roce 2011 ve svých 91 letech.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons