John “Pojídač jater” Johnson

John “Pojídač jater” Johnson. V roce 1847 byla jeho žena, příslušnice kmene Flathead zabita indiánem z kmene Crow, což přimělo Johnsona, aby se pustil do pomsty proti tomuto kmeni. Údajně zabil a skalpoval více než 300 indiánů kmene Crow a pozřel jejich játra, aby pomstil smrt své ženy.

Jeho skutečné jméno bylo William Garrison a narodil se v Little Yorku v New Jersey v červenci 1824 Isaacu Garrisonovi a Elize Mettler. Vstoupil do námořnictva během mexicko-americké války, ale poté, co udeřil důstojníka, dezertoval a změnil si jméno na John Johnston. Poté odcestoval do Montany, kde pracoval jako lovec, horník, vozataj, zvěd, průvodce, prodavač whisky a dodavatel dřeva pro projíždějící parníky. Sloužil také v armádě Unie během americké občanské války. Měl bratra jménem John, který byl zabit roku 1864 v bitvě u Cold Harbor, nedaleko Mechanicsville ve Virginii.

Legenda praví, že se oženil s indiánskou ženou jménem Swan z kmene Ploskolebců (Flathead), o které se říkalo, že ji zabil indián kmene Vran (Crow). Poté John údajně vedl osobní válku a zabil každého Vraního válečníka, kterého našel. Žádná z těchto legend se ve skutečnosti nestala, protože Johnstonovy vojenské záznamy nám říkají, že byl námořníkem na palubě lodi během mexické americké války. Podobně Johnston nikdy nejedl něčí játra. Jednoho dne během bojů se Siouxy v žertu řekl svým společníkům, že snědl kousek lidských jater. Svou přezdívku “Pojídač jater” si tak Johnson vysloužil poněkud děsivým vtipem.

Johnston se později stal strážníkem Coulson/Billings v Montaně na počátku 80. let 19. století. V 90. letech také sloužil jako městský maršál v Red Lodge v Montaně. V prosinci 1899 byl přijat do nemocnice pro veterány v Los Angeles v Kalifornii, kde další měsíc 21. ledna 1900 zemřel na zánět pobřišnice. Byl pohřben na nedalekém národním hřbitově Sawtelle. Nicméně na počátku 70. let bylo jeho tělo přesunuto do Cody ve Wyomingu, kde nyní spočívá v Old Trail Town s několika dalšími slavnými postavami ze starého západu. Johnstona obklopuje řada legend, z nichž některé se staly základem pro slavný film Jeremiah Johnson.

Zdroj obrázku Pinterest

Napsat komentář