Jeskyně Sơn Đoòng

Ve Vietnamu byla nedávno objevena největší jeskyně na světě. Nese jméno Sơn Đoòng. Protéká jí řeka, je zde vlastní klima i vegetace.

Jeskyni objevil v roce 1991 místní obyvatel jménem Hồ-Khanh, byla však podrobněji popsána až po téměř dvaceti letech, kdy ji v roce 2009 prozkoumala expedice Britské speleologické společnosti, vedená Howardem a Debem Limbertem. Průzkum byl značně komplikovaný, přičemž největší překážkou byl prudký tok podzemní řeky. Britští speleologové nakonec pronikli až do podzemních prostor neuvěřitelných rozměrů – šířka největší jeskyně byla 150 metrů, výška 200 metrů a délka více než 5 kilometrů. Jeskyně Son Doong těmito rozměry více než dvojnásobně překonala dosavadní světový rekord.

V souvislosti s rozšířením turistického zájmu o jeskyně se objevily také plány na vybudování kabinové lanovky, ty ale nesmírně rozhořčily vietnamskou veřejnost, podle níž by lanovka nejen zničila místní úchvatná panoramata, ale měla by i škodlivé dopady na zdejší faunu. Podle úřadů však správa provincie nehodlá v tomto projektu navzdory nabídkám několika firem pokračovat. “Uvažovalo se o tom jen v teoretické rovině, žádný projekt na stavbu lanovky ve skutečnosti neexistuje,” uvedl místopředseda provinciální správy.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář