Kytarista z Nirvány co se stal vojákem i mnichem

Jason Everman se narodil 16. října 1967 v aljašském Kodiaku, s rodiči a malým ocelotem Kiou bydlel v malém srubu o dvou místnostech ve městě Ouzinki, brzy se však přestěhovali na Smrkový ostrov (Spruce Island), aby se více sblížili s přírodou. Manželství rodičů nevyšlo, a tak se matka i s batolecím Jasonem přestěhovala do Washingtonu, kde se provdala za veterána amerického námořnictva. Rodina se nakonec usadila ve městě Pulsbo nedaleko Seattlu. Jeho matka ale trpěla silnými depresemi, které zaháněla alkoholem a léky na předpis. Jason a jeho nevlastní sestra se tak museli naučit většinou starat sami o sebe. To se samozřejmě podepsalo i na Jasonově psychickém stavu a jednoho dne vyhodil do vzduchu záchod petardou M-80 (vyvinutá v 50. letech pro armádu Spojených Států k simulování dělostřelecké palby, dokážete si tedy představit ten rachot)

To už bylo moc a byl poslán na terapeutická sezení, kde se poprvé setkal s elektrickou kytarou, kterou chtěl ukrást z ordinace. Terapeut ho však načapal a řekl si, že by bylo dobré, kdyby Jason začal hrát, a tak jamovali spolu. Jasonovi hraní na kytaru vydrželo i přes střední školu, kdy se zdokonaloval a hrál v několika kapelách. Během studií na střední škole obnovil kontakt se svým biologickým otcem, který vlastnil na Aljašce rybářskou loď a přes prázdniny za ním jezdil rybařit. Někdy v tu dobu začal hrát v kapele Stonecrow, kde se setkal s bubeníkem Chadem Channingem, budoucím bubeníkem Nirvány.

Do Nirvány vstoupil Jason v únoru 1989 jako druhý kytarista, ale moc dlouho v Nirvaně nepobyl a nehrál v žádné studiové písničce, přesto je uveden, a i zobrazen na přebalu debutového alba Bleach. Je tam ale pro to, že zafinancoval 606 dolary a 17 centy její nahrání ve studiu. Vystupoval však na živých koncertech. Z kapely odešel v červnu 1989, aby vstoupil do neméně známých Soundgarden, jako dočasná náhrada za basistu Hiro Yamamota, skupinu však opustil po dokončení turné k albu Louder Than Love. V roce 1993 hraje na kytaru v kapele Mind Funk. V září 1994, pod vlivem renesančního spisovatele Benvenuta Celliniho (1500-1571) se ztotožnil s jeho citátem, že: “Pravý muž má být umělec, bojovník a filosof.”

Opustil Mind Funk a přidal se k armádě Spojených Států a rovnou k elitě, k Rangers. Základní výcvik prodělal ve Fort Benning, zrovna když Kurt Cobain spáchal sebevraždu. Jeden z jeho drill sergeantů po něm hodil časopis s otázkou “Jsi to ty?!” Jason se na stránky podíval a byl tam článek o Kurtově sebevraždě a byl tam i jeho obrázek s Jasonem Evermanem.
“Ano pane, jsem to já!” Od té doby měl těžší výcvik než ostatní, rozmazlené rockové hvězdy přeci nemá nikdo rád! U spolubojovníků ovšem se stal jakousi celebritou, hrál přeci v Nirváně a Soundgarden, kapelách, které prodaly společně více než 100 milionů alb!

Náročný výcvik dokončil a stal se jedním z těch husto přísných borců, co jezdí s plnovousem v Afghánistánu na koni a kosí teroristy. mezi léty 1995-99 sloužil v 2. praporu, 75. pluku Rangers. V letech 1999-2001 prodělal náročný kurz pro operátory speciálních sil a po dokončení přešel k 3. skupině speciálních sil (3rd Special Forces Group), se kterou prodělal v letech 2003 a 2004 nasazení v Iráku během operace Irácká Svoboda a v letech 2004 a 2005 v Afghánistánu v rámci operace Trvalá Svoboda.Válečného života měl dost, a tak po 12 letech z armády odešel a pracoval v New Yorku jako poslíček na kole. Jelikož byl umělcem a bojovníkem, k dokonalému muži mu podle Celliniho chyběl už jen filosof. Odcestoval tedy do Tibetu, kde studoval a učil se v budhistickém klášteře.Po čase se vrátil do USA a vstoupil zpět do armády jako instruktor Speciálních sil. V roce 2010 se krátce objevil v dokumentu o kapele Motörhead, jejichž hudbu označil za go-to-war hudbu (hudbu, se kterou chcete jít do boje). 20. května 2013dokončil bakaláře filosofie na Kolumbijské Univerzitě.V současné době stále jezdí do zámoří jako vojenský poradce, zároveň i dálkově studiu vojenskou historii na univerzitě Norwich.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář