Ivan Král – legenda světového rocku

Ivan Král – zpěvák, kytarista a skladatel, nejúspěšnější český rockový muzikant, který se dokázal prosadit v zahraničí a zařadit mezi špičku světového rocku. Osobně poznal Lennona, McCartneyho, ale i Dylana nebo Hendrixe. Hrál s Blondie, Patti Smith a složil písničky pro Iggyho Popa, Davida Bowieho nebo U2.

Narodil se roku 1948 v Praze v rodině diplomata Dr. Karla Krále a již od pěti let se učil na kytaru, housle a klavír. Společně se svým bratrem Pavlem a rodiči emigroval v roce 1966 do New Yorku a po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se rozhodl trvale zůstat v USA. Nejprve pracoval jako asistent ve vydavatelství Apple Records, vařil kafe pro Beatles a odpovídal na dopisy jejich fanoušků. Osobně poznal Lennona i McCartneyho. Tehdy hrál v glam-rockové kapele Luger, ale po neúspěchu začal obrážet kluby, aby věděl, co a jak se hraje. Při jedné z výprav se seznámil s Debbie Harry, která tam zpívala se skupinou, která si později začala říkat Blondie. Po vystoupení, na které přišlo asi jen 20 lidí, za ní zašel, jestli nepotřebují druhého kytaristu. Domluvili se a asi rok s nimi hrál po klubech, jenže mu nevyhovoval styl jejich hudby.

Pak narazil na téměř neznámou básnířku Patti Smith, která jej na první zaujala svou originalitou, energií a charizmatem. Náhoda tomu chtěla, že zrovna potřebovala druhého kytaristu. Nahráli spolu čtyři studiová alba a napsal pro ni řadu písní, například “Ask the Angels”, “Pissing in a River” a především hit “Dancing Barefoot”, který se postupně dočkal 70 verzí od různých interpretů včetně U2, Pearl Jam nebo Johnny Deppa. Nějaký čas pak Král spolupracoval s Johnem Calem z Velvet Underground. Počátkem osmdesátých let byl členem kapely Iggyho Popa, se kterým nahrál alba Soldier (1980) a Party (1981). Na druhém zmíněném albu je autorem osmi písní, například i hitu “Bang Bang”, který později nahrál David Bowie. S Iggy Popem se nakonec rozešel, kvůli přemíře alkoholu a drog, kterým Král nikdy příliš neholdoval. Složil hudbu pro několik filmů, jako například Subway Riders (1982) a Bistro (1982). Dále pak pracoval jako producent například se skupinami Band of Outsiders, The Vipers a Joy Rider.

Počátkem devadesátých let spolupracoval se skupinou Lucie, které produkoval album Černý kočky mokrý žáby. V roce 1997 nahrál album Alias spolu s Ivanem Hlasem, bubeníkem Davidem Kollerem a baskytaristou Karlem Šůchou. V roce 1995 o něm režisér Zdeněk Suchý natočil dokumentární film Dancing Barefoot. Aktuálně Ivan Král stále natáčí, píše a produkuje hudbu. Počátky své kariéry v jednom rozhovoru shrnul slovy:

“Byli jsme pohlední hoši, měli nás rády holky i homosexuálové a dávali nám velkou šanci uspět. Hráli jsme i jako předkapela Kiss. Jejich baskytarista Gene Simmons si mě oblíbil a snažil se mi pomoci. Dokonce mě chtěl dostat do jednoho televizního seriálu. Když jsme ale nahrávali první písničky ve studiu, producent nám řekl, že to, co děláme, je absolutně nezajímavé a že takových kapel je v Americe sto tisíc. Když jsem přijel v šedesátých letech do USA, myslel jsem si, že jim ukážu, jak se dělá správná hudba. Narazil jsem, na koncerty nikdo nepřišel.”

“Zatímco o Patti Smith si každý myslel, že je divná, ošklivá a protivná, já jsem si ji zamiloval. Fascinovala mě jako umělkyně, člověk i kamarádka. Řešili jsme spolu hudbu, poezii i lásky. Naopak z mnoha popových hvězd, kolem kterých byl oblak růžového dýmu, jsem byl zklamaný. Když pak jednou v hotelu v Miláně řekla, ‘hoši, už toho mám plný zuby,’ a kapelu rozpustila, tak jsem se rozbrečel.”

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://www.kulturne.com/data/article/2017/08/34382/main_1.jpg

Napsat komentář