Islandská sopka chrlící lávu

Na Islandu se nedávno probudila sopka u hory Fagradalsfjall kousek do Reykjavíku. Stala se z toho hned turistická atrakce, která přilákala spousty čumilů.

Od prosince 2020 se na jihozápadě Islandu objevovala četná zemětřesení a tak bylo jasné, že se schyluje k erupci některé z četných sopek. Nakonec se tak stalo v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall, zhruba 40 km jihozápadně od hlavního města Reykjavík. Erupce začala 19. března večer po zhruba 6000 letech nečinnosti sopky a asi 800 letech od poslední erupce na poloostrově. Nyní sopka chrlí lávu, na kterou se chodí dívat lidé z celého okolí.

Nutno zmínit, že lávové proudy nepředstavovaly pro obyvatele žádnou hrozbu, protože oblast je většinou neobydlená, i když existuje potenciál znečištění oxidem siřičitým. Nový erupční otvor byl pojmenován Geldingardalsgos. Mezinárodní letiště Keflavík, které je vzdáleno asi 20 km severozápadně, muselo kvůli výbuchu na několik hodin přerušit provoz.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/150E6/production/_117664268_mediaitem117664267.jpg https://pbs.twimg.com/media/Eykg6iKXAAMFZoa.jpg

Napsat komentář