Ikonické pozadí pro Windows XP

Americký fotograf Charles O’Rear se proslavil známou fotografií, kterou použil Microsoft jako pozadí pro svůj operační systém Windows XP.

Pětadvacet let pracoval Charles O’Rear pro časopis National Geographic, jel v roce 1996 jako vždy autem domů za svou ženou na trase z Napy do San Franciska, když se mu naskytla nádherná scenérie modré oblohy a sytě zeleného kopce. Vystoupil tedy z vozu, pořídil snímek a na nějakou dobu na něj zapomněl. Pár let ležel v archivu agentury, u které ji ale objevila společnost Microsoft a fotografii si odkoupila coby pozadí svého systému Windows XP. Za svůj snímek s názvem “Bliss” dostal O’Rear velmi slušně zaplaceno a sám říká, že je to snad nejvyšší nabídka, jakou kdy někdo za fotografii dostal. Přesnou částku ale nesmí prozradit, protože ho k tomu zavazuje smlouva, kterou uzavřel s Microsoftem.

Kalifornské údolí Sonoma dnes ale ani zdaleka nepřipomíná onu až kýčovitou krajinu, která se vždy zdála spíše vylepšená zručnými grafiky. Sytě zelenou trávu nahradily vinice, které tu ale byly i před vznikem slavné fotografie. Zdá se tak, že jen tak někdo v budoucnu ikonický snímek nenapodobí.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář