Horníkův dopis na rozloučenou

Dopis na rozloučenou, který sepsal horník Jacob Vowell své ženě, krátce před smrtí během důlního neštěstí (1902)

Ráno 19. května roku 1902, došlo v uhelném dole Fraterville v Tennessee k výbuchu. Okamžitě bylo zabito 216 horníků. V jedné z bočních šachet přežilo 26 mužů, leč než se k nim prokopal záchranný tým, všichni se udusili. Později bylo u těl nalezeno množství dopisů na rozloučenou. Jeden z nich sepsal Jacob Leinart Vowell (1866-1902), je adresován jeho milované manželce Sarah Ellen a dětem. Celkem spolu měli šest dětí. Nejstarší, čtrnáctiletý syn Elbert byl v dole po otcově boku a “Malý Eddie” zemřel již dříve. Důlní neštěstí ve Fraterville se stalo nejničivějším v dějinách Tennessee, krom smrti všech zmíněných horníků, je potřeba přičíst, že více jak stovka žen rázem ovdověla a zhruba tisíc dětí přišlo o své otce.

“Ellen, darling, goodbye for us both. Elbert said the Lord has saved him. We are all praying for air to support us, but it is getting so bad without any air.
Ellen I want you to live right and come to heaven. Raise the children the best you can. Oh how I wish to be with you, goodbye. Bury me and Elbert in the same grave by little Eddie. Godbye Ellen, goodbye Lily, goodbye Jemmie, goodbye Horace. We are together. Is 25 minutes after two. There is a few of us alive yet.
Jake and Elbert
Oh God for one more breath. Ellen remember me as long as you live Goodbye darling.”

Zdroj obrázku Imgur a Flickr

Napsat komentář