Historie Vánočního cukroví
První kousky Vánočního cukroví jsou již zdárně hotové! Ještě si krátce povíme, proč se v minulosti peklo “cukroví” i se škvarky nebo česnekem .))
Historie vánočního cukroví by měla sahat přibližně do 16. století, kdy první cukroví nemělo mít dnešní podobu. Dřívější podobou cukroví byly figurky z ovoce, které děti po tom, co si s nimi pohrají, měly sníst. Cukroví v historii mělo i ochranářskou funkci, kdy mělo chránit rodinu a celé hospodářství před temnými silami. Typickým příkladem je cukroví v podobě vykrajovaných zvířat, kdy to mělo chránit živá zvířata v hospodářství, cukroví ve tvaru kruhu bylo symbolem slunce a věšelo se na domy či ovocné stromy. Cukroví se mělo dle tradice péct pouze z mouky z vlastní úrody, to symbolizovalo to, aby v příštím roce přišla také vysoká úroda. Těsto se z rukou mělo otírat o stromy a zbylá voda z těsta se lila do krmení hovězího dobytka, aby nadále dobře dojil.
Cukroví v současné podobě se objevilo během 19. století, patřilo však pouze do bohatých domů. Součástí tehdejšího cukroví byla vzácná koření. Chudší lidé následně pekli spíše z toho, co bylo k dispozici – např. i z pepře či česneku. Jednou z častých přísad do cukroví 19. století byl med, ve městech se objevovaly tzv. medáky ze směsi medu, cukru, vajec, másla, mléka a hladké mouky, často se tato směs upravila do podoby placek a následně se upekla a natírala se čokoládovou polevou. Historicky se objevovalo i škvarkové cukroví, kdy to se objevilo dříve na vesnicích a až kolem poloviny 19. století ve městech. Chudším domácnostem ovšem v pečení dlouho bránil příliš drahý třtinový cukr a toho levnějšího řepného zase bylo málo, takže byl vzácností až do přelomu 19. a 20. století.
Během 20. století se Češi vypracovali na celosvětovou velmoc. Cukroví se peče v nějaké míře v drtivé většině domácností, což nemá obdoby ani ve zbytku střední Evropy, kde má tato tradice nejpevnější kořeny.
Zdroj obrázku PxHere