Historie stomatologie

Hnědý sametový klobouk, který patřil pouličnímu “zubaři” nebo potulnému vytahovači zubů v Londýně první poloviny 19. století. Zdobí jej 88 zkažených lidských zubů od jeho bývalých pacientů, každý provrtaný a připevněný ke klobouku provázkem.

Zuby trápí lidi od nepaměti a tak není divu, že stomatologie je jednou z nejstarších lékařských profesí. První důkazy o vrtání stoličky pochází z doby neolitu v Dánsku. Léčba bolesti zubů je známa také u prvních zemědělců v Pákistánu. Konkrétně ve vesnici Mehrgarh byly nalezeny navrtané zuby datované do doby před 9 000 lety. Neolitický zubař podle archeologů použil vrtačku vyrobenou z pazourku, kterou poháněl malým lukem (podobně jako při rozdělávání ohně). Ve všech případech okrajové vyhlazení potvrzuje, že vrtání bylo provedeno u živých osob, které po zákroku dál normálně fungovaly. Nejstarší zubní výplň byla vyrobena z včelího vosku a objevena ve Slovinsku, pochází z doby před 6 500 lety.

Už v roce 5000 př.n.l. byly k dispozici popisy související se stomatologií a zubním kazem. Sumerský text z té doby zmiňoval zubní červy, kteří zubní kaz způsobují. Tato teorie přetrvala až do 17. století. Prvním oficiálním zubařem byl egyptský písař žijící kolem roku 2600 př.n.l. jménem Hesy-Re. První profesionální ošetření zubního kazu vyvinuli v polovině prvního tisíciletí před Kristem též Etruskové a Féničané. Vliv římských a řeckých učenců byl rozhodující ve středověku v křesťanském a arabském světě. Nálezy v arabských zemích odhalili, že stomatologii praktikovali holiči. Ti toto řemeslo také vykonávali v dobách středověku v Evropě. Poté, co chirurgické zákroky zakázala kněžím sama církev. Věda převzala otěže na počátku 18. století.

Oficiálně se zrod stomatologie datuje do roku 1728, kdy francouzský chirurg Pierre Fauchard (1678-1761) sepsal dílo “Chirurg-zubař či léčba zubu”, jež bylo věnováno pouze tomuto oboru. Někteří badatelé dokonce došli k závěru, že v roce 1733 se Fauchard rozhodl, že zubní červ neexistuje, a od té doby opravdu nikdo zubního červa již nespatřil.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons, Needpix a Picryl

francouzský chirurg Pierre Fauchard (1678-1761)

Napsat komentář