Herec Herbert Lom

Herbert Lom (1917-2012) byl česko-britský filmový herec, spisovatel a podnikatel. V tuzemsku je známý především jako představitel inspektora Dreyfuse z filmové série Růžový panter a hlavní zápornou rolí ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Jednalo se zřejmě o vůbec nejúspěšnějšího herce českého původu ve světové kinematografii.

Narodil se 11. září 1917 v Praze, jako Herbert Karel Angelo Kuchačevich ze Schluderpacheru. Pocházel z rodiny zchudlé šlechty. Jeho maminka byla poloviční židovkou a zároveň byla její rodina německá. Přes ochotníky a veskrze kulturní rodinné prostředí se dostává až k filmu, v roce 1937 natáčí film Žena pod křížem a krátce poté se ocitá ve Velké Británii. Zde se mu podařilo nejen pokračovat v divadelní, posléze i filmové kariéře, ale také působil v rozhlasovém vysílání BBC. Za druhé světové války se v Británii v rámci komunity českých emigrantů aktivně zapojil do protinacistického odboje. Na divadle a v rozhlasu účinkoval v protifašistických hrách. Některé také režíroval. Získal si velký respekt mezi britskými umělci. Po válce už byl velkou hvězdou. V Británii už zůstal a koncem roku 1947 přijal britské občanství. Ale britští novináři mu nikdy neříkali, že je britským hercem, vždy uváděli, že je hercem českého původu.

V padesátých letech se ho československá komunistická rozvědka snažila neúspěšně získat ke spolupráci. Pracovníci špionáže využívali toho, že sestra Herberta Loma žila až do konce šedesátých let v Praze. Protože měl pravidelné problémy s návštěvami u ní v Praze, bylo mu naznačováno, že pokud přistoupí na spolupráci, bude k tomu přihlédnuto při vyřizování jeho žádostí o vízum. Ve stejné době mu přitom americké úřady opakovaně znemožňovaly vstoupit na území USA a pracovat v Hollywoodu. Na konci 70. let 20. století Herbert Lom nabídl, velmi velkorysý finanční dar, na podporu britské pobočky Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). V té době už byl populárním inspektorem Dreyfusem, ze série komediálních filmů o Růžovém Panterovi. V prvním panterovském snímku účinkoval už v roce 1964. Po obnovení slavné série v roce 1975 považovali tvůrci za samozřejmé ho opět do role obsadit. Roli si oblíbil i samotný Lom, na rozdíl od role hlavního padoucha Brinkleyho z Pokladu na stříbrném jezeře.

Herbert Lom se prosadil také v anglosaské televizi. V roce 1963 přijal hlavní roli v britském psychologickém seriálu Lidská džungle. Rolí doktora Cordera v Británii zaznamenal fenomenální úspěch. Seriál běžel dvě sezóny a Lom byl zavalen dopisy fanynek. Postupně mu ale začínala vadit televizní rutina, takže po natočení 26 dílů už rozhodl v natáčení seriálu nepokračovat. Později nicméně ještě několik televizních nabídek k natáčení seriálů nebo TV filmů přijal. Velmi kladného přijetí se dostalo jeho roli apoštola Barnabáše v americké minisérii Petr a Pavel z roku 1981. V 90. letech se pomyslně vrací do Československa, které objevuje svého slavného a populárního rodáka.

Zdroj obrázku Profimedia a ČTK/PA

Napsat komentář