Hemingwayovy šestiprsté kočky

Hemingwayovy polydaktylní kočky, aneb chlupáči s více prsty než je obvyklé.

Americký spisovatel Ernest Hemingway (1899-1961), choval obrovské množství koček, na kterých údajně obdivoval především jejich nezávislost. Udává se, že v některých obdobích choval až 60 jedinců. Zajímavostí je, že jeho kočky měly více prstů na tlapkách (šest prstů nebo i více místo obvyklých pěti prstů na předních tlapkách a někdy též prsty navíc na tlapkách zadních). Těmto víceprstým kočkám se dodnes na počest autora říká Hemingwayovy kočky.
První šestiprstou kočku dostal Ernest Hemingway darem od námořního kapitána Stanleyho Dextera jako kuriozitu. Vypráví se, že tyto kočky s více prsty připluly v koloniální éře do Ameriky na lodích z Evropy a že jejich genetické odchylka jim sloužila k lepšímu udržení stability a rovnováhy na palubě lodí. Námořníci prý také pokládali šestiprsté kočky za kočky přinášející štěstí a zaručující, že plavba bude korunována úspěšným koncem. Kočky se v minulosti plavily na lodích spolu s námořníky a jejich úkolem bylo lovit lodní krysy. Vzhledem k velkému počtu koček, které spisovatel vlastnil, se víceprsté kočky rychle rozmnožily a s časem a dalšími generacemi jich stále přibývalo.

V Key West na Floridě v USA je od šedesátých let zpřístupněn veřejnosti Hemingwayův dům postavený ve španělském koloniálním stylu, kde je stále možné spatřit mnoho koček, které přebývají v této rezidenci, která slouží taktéž jako muzeum. O kočky musí být řádně postaráno podle Hemingwayovy poslední vůle. V současné době v jeho bývalé rezidenci žije okolo šedesáti koček, z nichž přibližně polovina má onen jedinečný genetický znak – více prstů. Zajímavostí také je, že každá kočka, která kdy spisovatelovu vilu v Key West obývala, má na zahradě svůj pamětní kámen. Kočky, které dodnes žijí v bývalé spisovatelově vile, dostávají tradičně kuriózní jména po slavných filmových postavách nebo hercích. Narazíte zde na kočky pojmenované např. Pablo Picasso, Sophia Loren, Charlie Chaplin nebo Audrey Hepburn. Těmto kočkám se také někdy přezdívá anglicky mittens, což znamená palčáky nebo palčákové rukavice, neboť prst navíc připomíná palec. Většina koček je vykastrovaných a v rezidenci se rodí pouze jeden až dva vrhy ročně.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář