Hansen Writing Ball

Hansenova psací koule byla oblíbeným pomocníkem mnohých básníků a spisovatelů, mezi které patřili i Friedrich Nietzsche.

Jednoznačně nejpodivnější psací stroj představil roku 1865 dánský vynálezce Rasmus Malling-Hansen (1835-1890) pod názvem “Skrivekuglen” (anglicky známý jako Malling Hansen Writing Ball). První kus byl vyroben až o pět let později, přesto jde o první komerčně vyráběný psací stroj na světě. Od svého majitele vyžadoval skutečně podivnou psací polohu – museli jste stát nad ním v nepřirozeném náklonu a cvakat směrem dolů. Později vzniklo několik vylepšených verzí, které byly oblíbené pro velkou kompaktnost a poměrně vysokou rychlost psaní. Navíc jej stačilo obsluhovat pouze jednou rukou, což bylo často velmi žádoucí

Tento psací stroj byl oblíbeným pomocníkem mezi různými básníky a spisovateli, mezi které patřili například Jacob Burckhardt a Friedrich Nietzsche. Slavný německý filozof Nietzsche (1844-1900) si jej pořídil roku 1881, když se mu začal zhoršovat zrak. Zachovalou psací kouli můžete vidět v Drážďanském Technischen Sammlungen. Jedinečná funkčnost tohoto psacího stroje z něj v dnešní době dělá vyhledávaný sběratelský kousek a odhadovaná cena za kus je asi 180 000 dolarů.

Zdroj obrázku Learninglab a Wikimedia Commons

Rasmus Malling-Hansen (1835-1890)

Napsat komentář