Uherský šlechtic s hlavou proraženou dřevcem (1550)

Uherský šlechtic Gregor Bajci, s proraženou hlavou dřevcem. Portrét neznámého německého malíře, kolem roku 1550. Nutno podotknout, že muž není mrtvý, ale žil ještě rok po tomto zranění.

Na úvod dodejme, že tento netradiční obraz uložil do své sbírky kuriozit Ferdinand II. Tyrolský a do dnešních dní je uložený na zámku Ambras v Innsbrucku. Jeho autor není znám a celkový formát je 39 x 31 cm. Jméno Gregor Bajci je patrně zkomoleninou jména Gergely Paksy. Jednoznačně byl zasažen dřevcem do pravého očního důlku, projel lebkou a vystoupil až u krku. Vyboulené, nateklé a zakrvácené levé oko je důsledkem jevu zvaného Karotid-kavernózní sínusovitá píštěl (CCF), což je abnormální spojení mezi tepnou v krku a sítí žil v zadní části oka. Takto vzniklým kanálem zvaným píštěl, může protékat krev. Rovněž dochází k tlaku na nervovou funkci která řídí pohyb oka. Tímto jevem se tedy přesně vysvětluje proč z druhého oka vytéká krev, je vyboulené a otáčí se do nepřirozené pozice.

Není zcela jisté, jak tento šlechtic ke svému zranění přišel. Jeden zdroj tvrdí že pochází z turnaje, druhá zpráva z roku 1621 tvrdí, že jej husar utržil v boji s Turky. Zmiňuje se, že muž žil ještě celý rok a dobové tvrzení potvrzují i moderní lékaři. Dle obrazu by vyhotoven 3D model, z něhož je patrné, že dřevcem nebyl zasažen žádný životně důležitý orgán. Navíc jsou přikládány desinfekční účinky i samotné olověné barvě, jíž bylo dřevo pomalováno. Existuje ještě mědirytina z roku 1598, na níž je muž jmenován jako Marcus Baxam (Márk Baksa).

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář