Gottfried Huber (1869-1942)

Před vypuknutím první světové války byl Gottfried Huber amatérským šampionem Rakouska-Uherska v řecko-římském zápase a vzpírání. Na frontě sloužil u Standschützen praporu z Kufsteinu, což byla domobrana v hornaté oblasti Tyrolska na hranici s Itálií. Standschützen rekrutovali muže příliš mladé a příliš staré pro běžnou armádu, přičemž nejmladšímu bylo 14 let a nejstaršímu 80. Gottfried Huber to zde dotáhl až na poručíka. Když tento rakousko-uherský sportovec a silák nebojoval, zvedal cívky s ostnatým drátem. Zde na fotografii kdesi na italské frontě kolem roku 1916. Pokud vás zajímá hmotnost oné “činky”, tak jedna cívka s návinem 380 metrů drátu, vážila zhruba 34 kilo.

Gottfried Huber se narodil 25. prosince 1869 v Hohenau in Niederösterreich (dnes Hohenau an der March), což je nyní městys se 2 772 obyvateli, nachází se v okrese Gänserndorf na hranici s Českou republikou a se Slovenskem nedaleko soutoku Moravy a Dyje. Později se přestěhoval do Tyrolska a roku 1898 založil 1. Athletikklub Siegfried Kufstein. Roku 1902 se stal zápasnickým šampionem Rakouska-Uherska. Žil v obci Häring (dnes Bad Häring v okrese Kufstein) kde se živil jako hostinský. Celkově byl pevně spjat s celým okresem a dodnes na něj vzpomínají ve sportovním spolku města Wörgl. To leží na řece Inn 20 km od hranice s Německem a prochází jím železniční trať z Mnichova do Innsbrucku. Zajímavostí je, že v době velké hospodářské krize proslul Wörgl experimentem s lokální měnou. Starosta Michael Unterguggenberger se inspiroval teoriemi Silvia Gesella a rozhodl se čelit nezaměstnanosti a nedostatku peněz mezi občany vydáváním speciálních poukázek, které lidé dostávali za práci pro obec a mohli si za ně vybrat zboží v místních obchodech. Projektu se podařilo rozhýbat lokální ekonomiku a byl v médiích nazýván “zázrak ve Wörglu”, v září 1933 však Rakouská národní banka nařídila jeho zastavení.

Zmíněný sportovec a silák Gottfried Huber útrapy první světové války přežil a zemřel až 19. září 1942 v Innsbrucku ve věku 73 let.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář