Futuristický vůz Aston Marti Bulldog

Aston Marti Bulldog, koncept vyvíjený v průběhu sedmdesátých let, se měl stát ukázkou schopností britského automobilového průmyslu. Kromě nevšedního designu totiž sliboval také působivou maximální rychlost až 200 mil v hodině, tedy cca 322 km/h, což je dodnes velmi působivé číslo.

Automobilka sice původně plánovala, že by se koncept mohl dočkat také výroby v limitované sérii zhruba dvou desítek kusů, začátkem osmdesátých let byl ale projekt kvůli finanční náročnosti zaříznut – a to ještě před pokusem o zdolání slibované rychlosti. Nedávno ale projekt znovu ožil. Po několika desetiletích hibernace totiž jediný vyrobený prototyp modelu Buldog získal Phillip Sarofim, který jej nechal zrenovovat u společnosti Classic Motor Cars, Ltd. Je přitom úsměvnou shodou náhod, že se k renovaci vozu dostal také Richard Gauntlett, syn Vincenta Gauntletta, který po koupi automobilky Aston Martin nechal projekt Bulldog zastavit.

Uprostřed vozu uložený 5,3litrový motor V8 s přeplňováním dvěma turbodmychadla Garret, který měl být původně naladěn na 447 kW (cca 608 k) – ale bezpečně mohl zvládnout také 522 kW (cca 710 k), přitom na dráze předvedl s turbodmychadly nastavenými na nižší plnící tlak maximální rychlost 162 mph, tedy cca 260 km/h. Údajně měl ale na víc.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

Napsat komentář