Fík není ovoce ale květina
Málo se ví, že fíky nejsou ovocem ale spíše květinou – byť poněkud naruby. Na rozdíl od tradičního způsobu kvetení u jabloní nebo například broskví se květiny z fíkovníku nacházejí v hruškovitém květu, který se nakonec promění v ovoce – tedy ve fík, jak jej známe. Proces jejich opylování je však možná ještě zajímavější.
Vzhledem k tomu, že fíkové květiny nekvetou tak, aby se mohly za účelem šíření pylu spolehnout na včely nebo vítr, musí se místo toho spolehnout na vosy fíkové – stehnatka fíková (Blastophaga psenes). Samičky fíkové vosy vstupují do samčích fíků, kdy se jejich žihadlo zabodne a jejich křídla se v tento moment odlomí, a proto nemůžou odletět zpátky. Nicméně samice vosy snáší nová vajíčka, na které se spoléhají. Vosí samice se proto spáří s nově vylíhnutými vosami a pomocí nich, se dostanou ven. Samičky tak mohou opustit fík a vzít s sebou i pyl. Pokud však samička vstoupí do samičího fíku, zemře uvnitř, jelikož zde není prostor na reprodukci – samčí fíky jsou tvarovány tak, že může dojít k potřebné reprodukci, aby se vosa mohla dostat ven.
Nyní vás patrně zajímá, zda jíme ony uhynulé vosy. Mohlo by se zdát, že v některých případech ano, nicméně fíky používají enzym ficin k přeměně vosy na bílkovinu, takže se nemusíte bát, že byste společně s fíky konzumovali také vosy. Navíc většina komerčně pěstovaných fíků ve skutečnosti nevyžaduje žádné opylování, proto se nemusíte bát, že by na vás někdy ve fíku čekalo překvápko v podobě vosy. V dnešní době už většina odrůd nepotřebuje opylování, díky čemuž jsou mnohem snadnější také pro domácí pěstování.
Zdroj obrázku Max Pixel a Pxhere