Falešný humanoid
Slavný humanoid “Nondescript”, kterého v roce 1824 přivezl Charles Waterton ze svých cest po Jižní Americe. Jak se ukázalo, hlava dokazující existenci opočlověka byla patrně jen přemodelovanou hlavou vřešťana.
Výstřední, ale uznávaný anglický přírodovědec Charles Waterton (1782-1865) byl vášnivým ekologem a průzkumníkem, cestoval do odlehlých částí Jižní Ameriky, aby studoval exotickou divokou zvěř a na svém panství ve West Yorkshire vytvořil první přírodní rezervaci na světě. Kniha Putování po Jižní Americe, která vyprávěla o jeho dobrodružstvích při objevování Guyany, prý dokonce inspirovala a ovlivnila Charlese Darwina (ještě jako mladého školáka). Waterton byl také skvělým preparátorem a vynalezl konzervační techniku, která používala chemikálie na bázi rtuti k vytvrzení zvířecích kůží, místo pouhého vycpání kůže cupaninou.
V roce 1824 se Charles Waterton vrátil do Anglie ze svých cest po Jižní Americe s bustou tohoto podivného humanoidního tvora. Zvědavá bytost měla smutné oči posazené blízko sebe, na bezvlasou lidskou tvář s hustou červenou hřívou kolem její malé tmavé hlavy. Waterton to nazval “Nondescript” (Nepopsatelný), protože to nezapadalo do žádné existující taxonomické kategorie. I když několik bystrých pozorovatelů obvinilo Watertona, že předkládá vědecké komunitě podvod, mnohem více lidí mu jednoduše věřilo. Nutno dodat, že toto stvoření nebylo o nic méně uvěřitelné, než lenochod nebo ptakopysk, které vědci nedávno přivezli do Evropy. Netrvalo dlouho a skutečně se potvrdilo že jde o pouhý výplod Watertonovy fantazie. Upravoval mokré a oholené tváře vřešťanů tak dlouho, dokud nepřipomínaly tvář člověka. Preparát je dodnes k vidění ve Wakefieldově muzeu.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons