Erich Maria Remarque vojákem
Osmnáctiletý pěšák Erich Maria Remarque v roce 1916. Právě tehdy odešel na západní frontu, kde sloužil jako ženista, byl brzy vážně raněn a konec války prožil v lazaretu v Duisburgu. Po návratu do civilu měl problémy začlenit se do normální společnosti. Vystřídal řadu povolání, nejprve chtěl být hudebníkem a později malířem. Pracoval též jako učitel, automobilový závodník, obchodní cestující aj. Proslavil se jako pacifistický spisovatel, jenž napsal mnoho děl o hrůzách války. Jeho nejznámějším románem je Na západní frontě klid (1928).
Na jeho hlavě můžeme vidět klasickou přilbu Pickelhaube M1895 s maskovacím potahem Überzug, který rozbíjel siluetu a chránil před nechtěnými odlesky. Oděn je ve starém modelu uniformy, na zádech připevněnou lopatu a na první pohled zaujme puška Mauser M1898 s dlouhým bodákem S98/05. Právě tento typ později zmiňuje ve své knize Na západní frontě klid, kdy Francouzi měli zabíjet německé vojáky chycené s vybroušeným pilovým ostřím na bodáku. “Jestli tě s tímhle chytí Francouzi, vydloubnou ti s tím oči a do těch děr nasypou piliny.”
Čepel s pilou na hřbetu ostří však můžeme nelézt i u staršího modelu 1898/02. Nutno podotknout, že bodák s pilou tradičně patřil do výbavy ženistů a obsluhy kulometů, kteří je potřebovali k výkonu práce – řezání dřeva atd. V červenci 1915 nařídil německý generální štáb vyšetřování, zda jsou pověsti o špatném zacházení s vojáky s pilovými bajonety pravdivé. Toto vyšetřování uvedené pověsti nepotvrdilo a nebyly potvrzeny dodnes. Ovšem psychologický efekt těchto pověstí byl takový, že němečtí vojáci odmítali s těmito bodáky jít do boje a někteří se jich i zbavovali. Od 16. září 1917 došlo k omezení používání bodáků s pilou a byly u frontových jednotek vyměňovány za bodáky bez pily. U bojových jednotek nadále nebyly tyto bodáky povoleny.Dále je ovšem používaly jednotky v týlu, zde však nesměl jejich počet překročit padesát procent stavu. Přespočetné bodáky byly uloženy. Pokusy prokázaly, že po odbroušení pily jsou bodáky plně použitelné a proto 6. ledna 1918 vzniklo zadání k odbroušení pilového ostří. Takové bodáky se označovaly jako S98/05 S.abg. (Säge abgeschliffen – pila odbroušena) a směly být nadále vydávány i frontovým jednotkám.
Zdroj obrázku Pinterest