Dutinovka tichomořská
Dutinovka tichomořská (Panopea generosa) je druh velmi velké mořské škeble z čeledi Hiatellidae. Už na první pohled nevypadá jako obyčejná škeble. Ochranná schránka je velká cca 20 cm, ale jeho sifon, tedy zvláštní orgán společný prakticky všem měkkýšům, může dosahovat až délky 1 metru! Vyskytuje se na tichomořském pobřeží Severní Ameriky a v Asii je považován za lahůdku.
Jde o největší mušle zahrabávající se do písku a jejich váha dosahuje až 7,25 kilogramu. Ale to není jediný důvod, proč jsou proslulé – skvěle totiž chutnají. Natolik, že strávníci v luxusních restauracích v Číně klidně zaplatí až 300 dolarů (7400 Kč) za čerstvě dovezenou dutinovku. Labužníci v Číně, kde je dutinovka známá jako “škeble s chobotem”, oceňují její jemnou texturu a exotický vzhled (navíc není cítit rybinou). Krom toho také věří, že jde o afrodiziakum. “Člověk má pocit, jako by měl plná ústa Tichého oceánu. Jsou kluzké, velmi křehké a sladké,” zhodnotili strávníci v Pekingu na dotaz BBC chuťové vlastnosti těchto mušlí. Ve Spojených státech naopak o dutinovkách slyšelo jen překvapivě málo lidí, nemluvě o tom, že by tuto delikatesu obývající jejich pobřeží kdy ochutnali. Na amerických jídelních stolech se donedávna prakticky nevyskytovaly. Součástí přitažlivosti dutinovky pro strávníky je pochopitelně její vzhled – těžko se najde živočich, který by víc připomínal falus. A právě to zvyšuje lákavost jeho konzumace. Stejně jako v případě dalších nákladných potravin, i pro tuto škebli platí, že její servírování je symbolem společenského postavení. Častěji se také začíná objevovat v amerických restauracích s mořskými plody.
Zajímavostí je, že jde o dlouhověké tvory – nejvyšší zaznamenaný věk činil 168 let, ale běžněji se pohybuje kolem stovky.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr