Druhá nejstarší lebka Homo sapiens v Evropě, nalezená v Koněpruských jeskyních

V roce 1950 objevili v jeskyni Zlatý kůň, která patří do komplexu Koněpruských jeskyní, ženskou lebku. Skončila v Národním muzeu. Nejdříve pouze tušili, že je hodně stará. Později ji proháněli radiokarbonovými analýzami, ale dostávali pokaždé jiné výsledky. Jak by také ne, když ji v padesátkách slepovali hovězím klihem.

Než se antropologové Petr Velemínský z Národního muzea v Praze a Jaroslav Brůžek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze obrátili na genetické laboratoře Max Planck Institutu v Lipsku a Jeně. To jsou ti čarodějové, co dokázali poskládat z maličké kůstky celý genom neandertálců a z ještě menší i denisovanů – lidského druhu, o jehož existenci jsme do té doby neměli ani páry. No a ti navrtali hrubou temenní kost, udělali to své unikátní abrakadabra a zjistili, že paní žila před zhruba 45 000 lety. Což znamená, že byla jedním z prvních moderních lidí v Evropě. Ti jenom pár tisíc let předtím vyrazili z Afriky, aby někde na Středním východě narazili na neandertálce, se kterými trochu pošpásovali (odsaď máme ve své DNA zhruba 3% jejich kódu) a pak pokračovali dále na sever. Ne, ta paní má v tomto směru svědomí čisté. Ač se v té době ještě mohla s Neandertálci potkat, ty mezidruhové orgie se odehrály asi 2 000 let předtím než se narodila. Takže měla v sobě asi tolik neandertálců co my.

Netěšte se, není to vaše prababička. Jednak tenkrát ještě nejspíše vypadala mnohem “afričtěji” a jednak nemá se současnou evropskou populací nic společného. Před 39 000 lety například bouchla Flegrejská pole u Neapole (ano je tam Vesuv, ale i spící supervulkán). A to tak, že popel z exploze se našel až na Urale. To snížilo globální teplotu o 1-2°C na dva až tři roky. Což se považuje za jednu z příčin, proč to neandertálci zhruba v této době nedali – a možná ani pra-pra-pravnoučata té koněpruské paní. Jasně, vypadá to jako nic. Ovšem hlavní průšvih u klimatických změn je vždycky jejich rychlost. V tomto hrnci se teď vaříme i my, jenom nám nehrozí ochlazování, ale oteplování. A máme trochu více času.

Každopádně, od minulé středy máme potvrzeno, že je to druhá nejstarší lebka Homo sapiens nalezená v Evropě. Až nás pustí, snad ji v tom Národním uvidíme na vlastní oči, a někdo tuto pecku dopíše i do všech koněpruských turistických průvodců.

Zdroj obrázku Flickr

https://cosmosmagazine.com/wp-content/uploads/2021/04/261149_-850x.jpg https://media.springernature.com/m685/springer-static/image/art%3A10.1038%2Fs41559-021-01443-x/MediaObjects/41559_2021_1443_Fig1_HTML.png

Napsat komentář