Dráp Therizinosaura

Ačkoliv jeho dochovaná fosilní část měří “jen” kolem 71 centimetrů, u živého zvířete mohl být spolu s keratinovou vrstvou i přes 1 metr dlouhý. Terizinosaurus díky těmto dlouhým drápům na předních končetinách dostal přízvisko “Ještěr s kosou”. Pravděpodobně sloužily k obstarávání potravy (strhávání listí ze stromů, odlupování kůry, rozhrabávání termitišť) a zároveň i na obranu před predátory jako byl tyranosaurid Tarbosaurus.

Dospělý Therizinosaurus byl obří teropod, který dorůstal délky přes 9,6 metru a hmotnosti přes 5 tun. Tento poměrně podivný dinosaurus s velkými drápy a pažemi dlouhými 2,5 až 3,5 metru žil v době asi před 70 miliony let (v období svrchní křídy) na území dnešního Mongolska. Je pravděpodobné, že i Therizinosaurus byl na částech těla opeřený, stejně jako jeho blízký (ale geologicky podstatně starší) příbuzný Beipiaosaurus inexpectus.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons Charlotte Hohman

http://4.bp.blogspot.com/-qrvqqLJXwuc/VQ7seoSaguI/AAAAAAAABik/bDGrWN-U_xE/s1600/She’s%2Bnot%2Binterested%2B2015%2BWitton%2Blow%2Bres.jpg

Charlotte Hohman – charlottejhh (Montana State University)

Napsat komentář