Den kdy nacisté obsadili Winnipeg (1942)

Začátkem roku 1942 se rozhodli radní kanadského města Winnipeg přiblížit svým občanům život v okupované Evropě. Rozpočet dosahoval výše 3 000 dolarů. Německé jednotky byly tvořeny mladými dobrovolníky v kostýmech, které byly za tím účelem vypůjčeny v Hollywoodu. Kompars tvořilo 3 500 vojáků kanadských ozbrojených sil a na tři stovky veteránů z první světové války, které doplnili záložníci a dobrovolníci z řad civilistů.

Invaze byla zahájena v 5 hodin 30 minut ráno 19. února 1942, kdy byl obsazen městský rozhlas. O hodinu a půl později se rozezněly sirény ohlašující letecký poplach a byla přerušena dodávka elektrického proudu. Po leteckém bombardování následoval drtivý pozemní úder. Prolomení obranných linií se účastnily rovněž lehké tanky a dělostřelectvo. Jednotkám pod velením plukovníka Ericha von Neurenberga se podařilo město obsadit již v 9 hodin 30 minut a pro město začaly krušné časy. Bylo vyhlášeno stanné právo a došlo k zatýkání (i popravám) důležitých představitelů města. Dobyvatelé konfiskovali automobily, zabavovali kanadské vlajky, farmáři museli registrovat svou produkci u úřadů. Každý majitel domu musel ubytovat pět vojáků a držení zbraní bylo trestáno smrtí. Před veřejnou knihovnou byly páleny knihy (šlo o předem vybrané poškozené svazky určené k vyřazení). Objevily se rovněž Říšské marky, které nahradily Kanadský dolar. Samotné město bylo přejmenováno na Himmlerstadt. Winnipeg Tribune vyšel jako Das Winnipeger Lügenblatt, celé vydání bylo cenzurováno a titulní strana byla německy. Rádio vysílalo tématický program, zněly vojenské pochody i výňatky z Hitlerových projevů. Program končil v půl šesté odpoledne. Ohlas občanů byl skvělý, jen za první den se podařilo vybrat 3,2 mil dolarů a do pěti dní celkem 24,5 mil na podporu válečného úsilí. V celé Manitobě bylo vybráno 60 milionů, tedy o 15 víc než bylo plánováno. V přepočtu na dnešní měnu by se jednalo o více než 20 mld Kč. Podobná, ale rozsahem menší akce pak proběhla ještě ve Vancouveru.

Pro zajímavost uveďme, že provizorní obvaziště zaplnilo krom množství herců i pár opravdových případů. Jeden voják si totiž vymkl kotník a jedna z žen se pořezala na palci při krájení toustu, během odstřihnutí dodávek elektrického proudu.

Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons

https://legionmagazine.com/en/wp-content/uploads/2017/01/IF-DAY-4.jpg https://media.winnipegfreepress.com/images/NEP2086519.jpg https://media.winnipegfreepress.com/images/2000*1313/NEP2086506.jpg https://www.elinorflorence.com/wp-content/uploads/2019/06/9-fake-Deutschmarks.jpg

Napsat komentář