Demoliční tank T31

Dnes se podíváme na naprosto bizarní demoliční tank T31, vozidlo vyvinuté ke konci druhé světové války, které bylo vyzbrojeno dvěma automatickými raketomety, čtyřmi kulomety a plamenometem. Mělo být schopné doslova prolamovat nepřátelské obranné linie, ale konec války znamenal, že zůstalo pouze u jediného prototypu.

Vývoj T31 začal koncem roku 1944, kdy americká zkušební komise zadala požadavek na ženijní vozidlo založené na tanku M4A3E8 Sherman. Mělo být schopno odstraňovat miny, ničit zpevněné nepřátelské pozice, odstraňovat překážky a vytvářet průchody pro ostatní jednotky. K tomuto účelu mělo radlici, dva 7,2 palcové automatické raketomety, plamenomet a tři kulomety ráže .30. Raketomety měly být instalovány uvnitř nově navržené věže s jedním odpalovacím zařízením na každé straně. Projektování začalo v lednu 1945 poté, co bylo vydáno doporučení na stavbu čtyř zkušebních prototypů.

T31 byl divoce vypadající stroj s velkou věží ve tvaru krabice na vrcholu už tak vysokého trupu Shermanu. Jak již bylo zmíněno, základem se stal tank poháněný motorem Ford GAA V8 o výkonu 500 koní a 1300 Nm. Pancéřová ochrana činila čelně 63,5 mm, boky standardních 38 mm a podlaha byla zesílena z 25 na 38 mm. Nejunikátnějším rysem T31 byla jeho velká a netradičně vypadající věž. Skládal se z centrálního prostoru ve tvaru krychle, ve kterém byla umístěna posádka, a válcových výčnělků na každé straně, ve kterých byly umístěny raketomety a jejich nabíjecí mechanismy. Střecha věže byla tak velká, že velitelská kopule musela být zvýšena o téměř 80 mm. Což zlepšilo výhled velitele směrem dolů. Na každé straně věže byl raketomet T94 ráže 183 mm, usazený v otočném tubusu. Raketomety byly nabíjeny pomocí revolverového mechanismu, který po výstřelu automaticky připravil novou raketu. Ve zmíněném zásobníku bylo pět raket a celkem jich tank nesl 30. Jako zajímavost uvedu, že tyto raketomety byly původně navrženy pro malé válečné lodě k boji proti ponorkám a zavedeny v roce 1943. Raketa vážila 27 kilo a měla dostřel 275 metrů. Uprostřed věže byla atrapa 105 mm houfnice. Uspořádání věže, četné zbraně a munice totiž neposkytovaly dostatek prostoru pro skutečný kanón. Není ale jisté, proč tank dostal maketu hlavně, když měl na věži další dvě skutečné. Na obou stranách makety houfnice byl kulomet M1919 Browning ráže 7,62 mm v kulové lafetě. V zadní části věže byl kulomet M2 ráže 12,7 mm. Kromě svých raket měla T31 také plamenomet. Plamenomet M3-4-E6R3 byl umístěn v přední části korby, obsluhoval jej asistent řidiče. Tato zbraň měla 95 litrů hořlavé směsi a dostřel mezi 20-60 metrů. T31 měl pětičlennou posádku: řidič, asistent řidiče, velitel posádky a dva střelci. Dva střelci byli zodpovědní za zamíření a odpálení raketometu T94 na jejich příslušné straně věže. Vzhledem k absenci nabíječů se očekávalo, že střelci budou nabíjet rakety a také je odpalovat. Střelci také obsluhovali kulomety na své straně věže.

Zakázku na výrobu čtyř prototypů T31 získala společnost Heinz Manufacturing Company. Práce na prvním kuse byly zahájeny v dubnu 1945 a v srpnu byl tank připraven k testování. Ačkoli válka v Evropě již skončila, i nadále se bojovalo v Pacifiku. Prototyp T31 byl tedy testován v Aberdeen Proving Ground v Marylandu. I když jsou k dispozici pouze omezené informace o testech, dostupné zprávy naznačují, že došlo k vážným problémům s raketomety T94, protože levý nosný raketomet se vůbec neotáčel a pravým bylo možné otáčet pouze manuálně. Když válka skončila a priorita pro takové vozidlo se nyní snížila, nebyly vyrobeny žádné další prototypy a ani se neřešilo napravení problémů s raketomety. Projekt T31 byl 14. ledna 1946 v tichosti zrušen a jediný T31 byl krátce nato uskladněn a nakonec rozebrán, což je pro tak unikátní vozidlo poněkud nešťastný konec.

Zdroj obrázku Tank Historia

Napsat komentář