Dánský polárník Peter Freuchen

Lorenz Peter Elfred Freuchen (1886-1957) dvoumetrový dánský obr s dřevěnou nohou, arktickými větry ošlehanou tváří a nezbytným plnovousem, byl přítelem eskymáků, abstinentem, prezidentem dánského boxerského svazu, spisovatelem, hercem oscarového filmu a antifašistou který ponížil Hitlerovu dvorní filmařku. Přežil třicetihodinové zajetí v ledovém vězení, přičemž jej zachránily zmrzlé výkaly, zanechal za sebou neuvěřitelný životní příběh.

Narodil se ve městečku Nykøbing Falster na ostrově v jihovýchodním cípu Dánska do spořádané středostavovské rodiny. O svém rošťáckém dětství později napsal, že prvními oběťmi jeho loveckých instinktů byli jeho učitelé. Na přání svého otce sice začal studovat medicínu, volání divočiny však bylo silnější. Ve čtyřiadvaceti letech se vydal na svoji první plavbu do Grónska. S legendárním Knudem Rasmussenem se v roku 1912 nechali lodí dopravit na sever a se psím spřežením na bezmála tisíc kilometrů dlouhou cestu napříč ostrovem. Tato výprava oba muže proslavila a zajistila jim přízeň sponzorů i úřadů. O čtyři roky později založili poblíž grónské osady Uummannaq obchodní a misionářskou stanici Thule, kde teplota klesá i ke čtyřiceti stupňům pod bodem mrazu. Ve zdejším srubu se někdy probouzeli přilepení mrazem k dece. Ze zdejší základny vyrazili na celkem sedm expedic. Několikrát unikli smrti jen o vlásek. Jednou se Freuchen propadl do ledu a zůstal v něm uvězněný po třicet hodin, než se vysekal bodákem uplácaným z vlastních zmrzlých výkalů. Tři hodiny se plazil zpátky do tábora, kde si s pomocí kleští a kladiva amputoval omrzlé prsty na nohou – samozřejmě bez umrtvení a kvůli zánětu přišel o polovinu nohy.
S domorodými Inuity se oba polárníci zprvu pouze přátelili, ale brzy se naučili jejich jazyk a velice se spřátelili. Freuchen si dokonce vzal ženu z místního kmene, jménem Mekupaluk. Ta jej doprovázela na několik expedic a měli spolu chlapce jménem Mequsaq Avataq Igimaqssusuktoranguapaluk a dívku Pipaluk Jette Tukuminguaq Kasaluk Palika Hager. Roku 1921 Mekupaluk zemřela na španělskou chřipku a polárník se po pár letech vrátil do Dánska, kde vstoupil do socialistické strany a začal psát pro deník Politiken, vydal několik cestopisných knih i pár brakových románů. Stal se celebritou, potkával lidi z vyšší společnosti, mimo jiné svou další ženu – Magdu Vang Lauridsen, bohatou dědičku margarínového impéria. Vzali se roku 1924 a společně žili v obrovské vile na soukromém ostrově. Výpravám na sever se ale nevyhýbal – spíše naopak. V roce 1932 se vydal do Grónska za peníze hollywoodských studií Metro-Goldwyn-Mayer, aby pomohl natočit film na motivy jedné ze svých knih. Film byl natočen v inuitštině a Freuchen si zde zahrál roli hlavního záporáka. Snímek Mala The Magnificent v roce 1933 získal Oscara za nejlepší střih. Při jeho premiéře Freuchen chňapl, zkoprnělou Hitlerovu dvorní filmařku, Leni Riefenstahl a za hurónského smíchu jí točil nad hlavou. Tento vtípek, který později často opakoval, především vyjadřoval odpor k nacismu a antisemitismu, který tou dobou sílil i v Dánsku. Samotný polárník byl židovského původu a nacisty se nerozpakoval umravnit. Po obsazení země se zapojil do hnutí odporu, byl pronásledován gestapem a nakonec utekl do Švédska. Manželství s Magdalene bylo v roce 1944 anulováno a Freuchen se vydal do zámoří. V New Yorku pořádal přednášky a opět se dal na psaní. Rovněž zaujal módní návrhářku a žurnalistku Dagmar Cohn, s níž se později oženil. Zemřel po infarktu v aljašském Anchorage, dne 2. září 1957, ve věku 71 let. Jeho popel byl rozprášen na stolové hoře poblíž grónského Ummannaqu.

Zdroj obrázku Peter Freuchen

Freuchen si vzal eskymáckou ženu jménem Mekupaluk – zde na fotce z roku 1916
měli spolu chlapce jménem Mequsaq Avataq Igimaqssusuktoranguapaluk a dívku Pipaluk Jette Tukuminguaq Kasaluk Palika Hager
polárník Peter Freuchen se svou ženou Dagmar (1947) snímek pořídil fotograf Irving Penn

Napsat komentář