Čukčové zaútočili na Eskymáky

Čukčové zaútočili v roce 1947 na americké Eskymáky. Čukčové patří mezi původní malé národy Sibiře a obývají převážně poloostrov Čukotka na Dálném východě. Pojmenování Čukča vzniklo zkomolením výrazu čauča (“ten, kdo má hodně sobů”), příslušníci etnika si však sami říkají Luoravetlan (“opravdoví lidé”). V ruském prostředí jsou rozšířeny anekdoty líčící Čukče jako necivilizované tupce. Rovněž jsou považováni za mírumilovné etnikum, leč velmi dlouho si udrželi tradici nájezdů na své vzdálené příbuzné Eskymáky, na druhé straně Beringova průlivu. Poslední takový střet se překvapivě odehrál ještě v roce 1947. Nutno podotknout, že vzájemné vztahy Čukčů a Eskymáků byly již dlouho předtím zatíženy oboustrannou nevraživostí, která se nejednou svrhla do krvavých šarvátek.

Po celá staletí Čukčové kromě ozbrojených loupeží unášeli i ženy a děti předků dnešních Inuitů, kočujících na území západní Aljašky. Ještě i ve 20. století považovali Čukčové kočovné tábory aljašských Eskymáků za zdroj lehké kořisti. Vzhledem k relativně volnému hraničnímu režimu, který přetrvával v prvních letech po druhé světové válce, byl poslední takový nájezd zaznamenán ještě v roce 1947. Ozbrojení válečníci se vylodili nedaleko osady Wales, ležící severozápadně od regionálního centra Nome, a obývanou eskymáckým kmenem Inupitů. Čukčové během nájezdu vydrancovali jejich tábořiště, přičemž zabili několik desítek inupatských obyvatel Walesu. Následně se vrátili na sovětské území. Vyšetřování incidentu nepřineslo žádné hmatatelné výsledky a pachatele útoku se nepodařilo identifikovat. Faktem však je i to, že úřady na obou stranách sovětsko-americké státní hranice učinily vše, co bylo v jejich silách, aby konflikt ututlaly a vyhnuly se tak potenciální eskalaci napětí mezi SSSR a USA.

Čukčové si zřejmě ani sami neuvědomovali, že jejich loupežná výprava předznamenala nastupující studenou válku mezi oběma mocnostmi. Dalším nájezdům již zabránilo zpřísnění hraničního režimu v Beringově průlivu.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Needpix

Napsat komentář