Commodordion

Klasická hospodská tahací harmonika, jinak taky akordeon, se už dnes moc nevidí. Nu, možná ale stojíme na prahu jejich velké renesance – byť v novém kabátě. Švédský softwarový inženýr Linus Åkesson vytvořil možná nejotravnější hudební nástroj na světě tím, že spojil dva staré počítače Commodore 64 a vzduchový měch mezi nimi byl slepen z hromady rozstřihaných disket. Tak vznikl “Commodordion”.

Pochopitelně byly C64 notně upraveny pro hudebnické použití. Napájecí zdroje jsou naroubované rovnou na základní desky, je tu digitálně analogový převodník, emulátor kazeťáku s programem pro detekci stisknutých kláves a vůbec si s tím Linus Åkesson dal nemálo práce. Pravou rukou hraje melodii na jedné klaviatuře C64 a levou rukou na druhé klaviatuře ovládá akord rytmické a basové smyčky (kterou může předem nahrát pomocí přepínače). Zajímavější je množství vlastního softwarového inženýrství, které bylo použito při výrobě Commodordionu. Staví na dřívějších projektech, jako je Sixtyforgan a Qwertuoso, program, který umožňuje živé hraní slavného zvukového čipu SID C64.

Åkesson zapojil vlastní napájecí zdroj, a když jednotku zapne, oba stroje Commodore 64 se spustí (není potřeba žádný displej). Dále do každého stroje nahraje vlastní hudební software, který napsal z desky emulátoru Commodore Datasette. Vlastní deska s obvody směšovače spojuje zvukové signály ze dvou jednotek a měří vstup z měchu pro ovládání úrovně hlasitosti zvukového výstupu. Měch, složený z mnoha 5,25palcových disket nařezaných a podlepených do tvaru, při stlačení vypouští vzduch skrz otvor. Mikrofon namontovaný těsně mimo tento otvor převádí hluk, který slyší, do zvukové obálky, která upravuje výstup zvuku tak, aby odpovídal. Commodordion sám o sobě nemá reproduktory, ale místo toho vydává svůj elektronický zvuk přes jack.

Je nepohodlné takto hrát, protože jednotka zatěžuje hráčovo levé zápěstí, paži a rameno kvůli poloze kláves na levé straně nástroje – a skutečnosti, že i jeho levá paže musí nést váhu nástroje. “To spíše podkopává potenciál Commodordion jako životaschopného hudebního nástroje,” píše. Nu a teď odkaz na který jste všichni jistě čekali:

Napsat komentář