Čokoláda pro vojáky od královny Viktorie
Na Nový rok 1900, zakoupila královna Viktorie (1819-1901) svým vojákům 123 000 plechových krabiček s čokoládou. Urazily pěkný kus cesty až do Jižní Afriky, kde si na obsahu vojáci jistě pochutnali – leč ne všichni. Druhá búrská válka probíhala v letech 1899 až 1902, zajat zde byl mladý Winston Churchill a sloužil zde i Gándí. Válka byla vedena nesmírně krutými prostředky, poprvé se vyskytly koncentrační tábory moderního typu, a po mnohých peripetiích se Britům podařilo odpor Búrů zlomit a zmocnit se bohatých zlatých dolů. Nutno podotknout, že tato válka byla silně nepopulární i mezi britskou veřejností.
Pokud jde o tento konkrétní balíček čokolády, tak Paul Cooper, který měl v roce 2018 aukční prodej na starost zmínil, že jeho klientka viděla v televizi podobný prodej čokolády z první světové války a rozhodla se prodat i tento artefakt. Není jisté, jak se balíček dostal zpátky do Anglie a hlavně vydržel celou dobu nesněden. Nejpravděpodobnější je, že voják myslel na svoji rodinu v Británii a poslal ji domů. Ti krabičku i s obsahem uschovali do skříně a zapomněli na ni. Zde ležela úctyhodných 118 let a prý stále voní po čokoládě, byť se již nedoporučuje ji jíst.
Čokoláda je zabalena ve voskovaném papíře a uložená do pocínované krabičky o rozměrech 15 x 9 cm. Na vnějším obalu je vyražen portrét královny s nápisem “South Africa 1900”. Výroba probíhala u J.S. Fry & Sons, Cadbury Brothers Ltd. a Rowntree & Company Ltd. a všechny tři společnosti darovaly čokolády bez zisku. Ve své době se jednalo o velice luxusní záležitost, zvláště pak pro vojáky, jejichž žold činil 1 šilink denně. Rozhodně se tedy nejednalo o věc, kterou by jen tak vyhodili a často si krabičku nechávali jako upomínku na válku. Pokud ji dovezli domů a prodali, mohli za ni utržit i 20 Liber.
Zdroj obrázku Flickr