Chodící palma
Chodící stromy si povětšinou spojujeme s fantasy žánrem, leč opravdu existují i v našem světě. Za rok ujdou až dvacet metrů, ale nebojte, neživí se lidským masem jako legendární Trifidi.
Chodící palma (Socratea exorrhiza), dorůstá dvaceti metrů a dožívá se asi sto let. Nachází se v chráněném ekvádorském pralese, přibližně sto kilometrů od hlavního města Quito. Na první pohled jde o zcela obyčejné stromy, dokážou však něco naprosto neuvěřitelného. Jejich kmen se nad zemí větví do desítek tenkých kořenových výběžků. V případě potřeby dokáže vyrazit směrem k místu s pevnější půdou a více světla. Když takové místo strom najde, tak se na něj přesune pomocí nových kořenů a ty staré zase vytáhne. Tímto způsobem může ujít i tři centimetry denně!
Poprvé na tuto zajímavost upozornil v roce 1980 tropický ekolog John H. Bodley. Pro svůj výzkum měl totiž zmapovanou a přesně zakreslenou část pralesa, ve které se zmíněné stromy nacházely. Když se však na totéž místo vydal o rok později, zjistil, že se mu stromy záhadně přeskupily. Bodley si byl jistý, že na nedotčené lokalitě k žádnému kácení nedošlo. Počet zakreslených stromů v jeho plánech navíc dokonale odpovídal realitě. Jen jejich umístění ale bylo zcela jiné. Palmy Socratea se prostě v průběhu dvanácti měsíců přesunuly tam, kde jejich listy měly více světla. Poté, co Bodley sdělil své podezření kolegům, vysmáli se mu.
V našich končinách nemá cenu tuto palmu pěstovat, protože je velice náročná. Nejen že utíká z květináče, dokáže jí zabít i teplota pod třináct stupňů. Jedinou možností jak ji udržet v dobrém stavu je pěstovat ji v zimní zahradě při vlhkosti vzduch nad 85%, teplotách celoročně nad 23°C a v zimním období jí přisvěcovat silným zdrojem světla.
Zdroj obrázku Flickr