Che Guevara v Praze
V roce 1966 přicestoval do Československa jistý Ramón Bénitéz – obstarožní prodavač “bot”, s pleší, prošedivělými skráněmi a brýlemi. Tehdy asi moc lidí nenapadlo, že by mohlo jít o proslulého argentinského revolucionáře Ernesta Che Guevaru.
Narodil se roku 1928 v Argentině, stal se lékařem a v roce 1954 se zapojil v Mexiku do revolučních bojů po boku Fidela Castra, s nímž osvobodili Kubu od diktátora Batisty. Za odměnu dostal vysoké kubánské úřady, například byl také ministrem průmyslu. Proslul tím, že za plat žádal minimální mzdu a neomezený přísun doutníků a kávy. Původně lékař lidumil se později stal ve jménu revoluce zabijákem, když nechal popravit stovky lidí. V roce 1965 opustil Kubu a podněcoval další revoluce na různých místech po světě.
Do Československa přicestoval v utajení roku 1966, kdy se vydal se skupinou partyzánů do Konga dělat revoluci. Československo mělo jeho jednotce sloužit jako tranzitní země během následného návratu na Kubu. Žil pět měsíců ve vile v Ládví a v Heřmanově ulici v Praze 7. Nutno podotknout, že v té době již Guevara trpěl hlubokou depresí, přesto tento známý milovník žen přijímal dámské návštěvy. Několik týdnů zde strávil se svou přítelkyní, východoněmeckou agentkou Tanjou (vlastním jménem Tamarou Bunkeovou) a patrně měl i další milenky. Rovněž si zde léčil astma. Che Guevara odjel z Československa 19. července 1966 s uruguayským pasem na jméno Ramón Bénitéz. Jeho další kroky vedly do Bolívie, kde však bylo jeho angažmá provázeno absolutní deziluzí, jelikož s ním odmítalo spolupracovat tamní obyvatelstvo. Nespolupracovali s ním ani představitelé tamní komunistické strany, což vedlo dokonce k jeho udání, zajetí a popravě. Guevara však podle svědků zemřel jako hrdina, když popravčího k výkonu sám povzbuzoval.
Zdroj obrázku Flickr