Český fotbalista hrající v lize amerického fotbalu

Příběh dnes takřka neznámého českého fotbalisty, který do roku 1968 hrál v první lize za Spartu kopanou a po emigraci se stal jediným Čechem hrajícím v profi lize amerického fotbalu.

Mirro Roder, vlastním jménem Miroslav Rödr, se narodil 22. ledna 1944 v Olomouci a za celou sportovní dráhu potkával řadu významných osobností. V Olomouci, kde pod trenérským dohledem svého táty s fotbalem začínal, byl spoluhráčem Karla Brücknera a později i Josefa Masopusta. V PMEZ dal gól Borussii Dortmund, pražské Dukle vystřílel pohár mezi mrakodrapy. Ale jeho další plány změnila sovětská invaze. Na jaře 1969 s manželkou vycestovali legálně do USA, za příbuznými a přáteli, ale domů už se nevrátili. Definitivně se rozhodli po narození dcery a nechtěli, aby vyrůstala v komunistickém Československu.

Žil spokojeně v Chicagu mezi krajany v exilové komunitě a pracoval jako zedník. – než přišla ona nabídka, která se neodmítá. V profesionální lize amerického fotbalu stihl 29 zápasů (jako kicker), hrál za Chicago Bears a Tampa Bay Buccaneers. Kariéru ukončil ze zdravotních důvodů. Životní příběh, který by vydal na celovečerní film, se završil 17. července 2021.

Zdroj obrázku iSport

Napsat komentář