Černý kovboj Nat Love

Jedním z nejslavnějších hrdinů divokého západu byl nepochybně černý kovboj a bývalý otrok Nat Love (1854-1921), který o svých dobrodružstvích sepsal autobiografii.

Nat se narodil jako otrok na plantáži Roberta Lovea v Davidson County, Tennessee, kolem roku 1854. Jeho otec Sampson byl předák na polích, matka vedla kuchyň, a Nat byl nejmladším z jejich tří dětí. Navzdory zákonům o otroctví, které zakazovaly černošskou gramotnost, se s pomocí otce naučil již jako malý číst a psát. Po zrušení otroctví zůstali jeho rodiče na farmě jako podílníci a na dvaceti akrech pěstovali tabák a kukuřici. Bohužel otec záhy zemřel a Nat se musel zaměstnat i na vedlejší farmě, aby rodina vyšla s penězi. Již tehdy byl znám jako krotitel divokých koní a dvakrát v tombole vyhrál koně, přičemž jej pokaždé prodal zpět majiteli za 50 dolarů. V šestnácti letech využil našetřené peníze, opustil město a vyrazil na Západ.

Usadil se v Dodge City, v Kansasu, kde našel práci jako kovboj u honáků dobytka z Duvalova ranče (na řece Palo Duro v Texas Panhandle). Svěřený dobytek musel chránit před útoky predátorů a snášet nevlídné počasí. Cvičil se ve střelbě a brzy si od kolegů vysloužil přezdívku “Red River Dick”. V roce 1872 se přestěhoval do Arizony, kde našel práci na Gallingerově ranči. Zde při práci potkal osobnosti jako Pat Garrett, Bat Masterson, Billy the Kid a další.

Poté, co bezpečně zahnal stádo dobytka na kolejiště v Deadwood, v Dakotě, přihlásil se 4. července 1876 do rodea, nalákán výhrou 200 dolarů. Zde v mnoha disciplínách zvítězil a diváci jej odměnili přezdívkou “Deadwood Dick”. O rok později byl zajat skupinou indiánů kmene Pima, když sháněl zatoulaný dobytek poblíž řeky Gila v Arizoně. Ačkoli tvrdil, že ve své kariéře utrpěl více než 14 střelných zranění (několik právě při útěku před indiány), byl jeho život ušetřen a málem se oženil i s dcerou náčelníka, kteří se jej snažili adoptovat do kmene. Nakonec ukradl koně a utekl do západního Texasu.

Nat Love se rozhodl opustit nebezpečný život kovboje. V roce 1889 se oženil s jistou Alicí a usadil se v Denveru. Později přijal práci vlakového portýra a dohlížel na spací vozy na trati “Denver and Rio Grande Western Railroad”. V této době bydlel se svou rodinou v několika západních státech, než se nakonec přestěhovali do jižní Kalifornie. V roce 1907 sepsal a vydal svou autobiografii s názvem – Life and Adventures of Nat Love, Better Known in the Cattle Country as ‘Deadwood Dick’. Tímto dílem upevnil svůj odkaz pro budoucnost a druhou část života pracoval jako kurýr a strážce pro společnost zabývající se cennými papíry v Los Angeles. Zemřel v roce 1921 ve věku 67 let. Později jej použil ve svých novelách Joe R. Lansdale, v roce 2012 o něm vyšel grafický román Best Shot in the West. V roce 2018 pak italské nakladatelství Sergio Bonelli Editore adaptovalo příběhy do komiksové série Deadwood Dick.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Nat Love, African American cowboy who claimed to have won the name of Deadwood Dick in South Dakota, 1876, by virtue of his roping talent. Full length photo with lariat and saddle. From his privately published autobiography (1907).

Napsat komentář