Bitevní loď na plovoucí hotel

Kdysi hrdá bitevní loď přestavěná na ubytovací plavidlo. Zde na fotce USS Prairie State (IX-15) zakotvená v New Yorku na začátku 40. let.

USS Illinois (BB-7) byla spuštěna na vodu 10. února 1897 v loděnicích společnosti Newport News Shipbuilding & Dry Dock Company z Newport News ve Virginii. Plavila se do Evropy, kde se účastnila mnoha ceremonií, poté pokračovala do Středozemního moře a jižního Atlantiku na manévry. V prosinci 1907 se připojila k “Great White Fleet” (Velké bílé flotile) na plavbu kolem světa. Lodě navštívily Austrálii, Japonsko, Cejlon a další země a do Suezu dorazily 3. ledna 1909. V Suezu zpráva o zemětřesení v Messině v roce 1908 poslala Illinois, Connecticut a Culgoa do Messiny. Po poskytnutí cenné pomoci obětem katastrofy se lodě znovu připojily k flotile a 22. února se vrátily na Hampton Roads. Prezident Theodore Roosevelt tak dal celému světu názornou ukázku americké námořní síly. USS Illinois čekala modernizace vybavení, ale postupně byla její role u námořnictva upozaďována.

Byť se neúčastnila První světové války, podnikla cvičnou plavbu do Evropy. V roce 1919 přemístěna do doků ve Philadelphii, dokud nebyla 23. října 1921 zapůjčena státu New York pro použití námořní milicí. Illinois dostal trupové číslo BB-7 v červenci 1920. Dle podmínek Washingtonské námořní smlouvy byla odzbrojena, v roce 1924 přestavena v New York Navy Yard na plavoucí zbrojnici. V majetku milice zůstala po více než 30 let. Dne 8. ledna 1941 překlasifikována na IX-15 a přejmenována na Prairie State, aby její původní jméno mohlo být přiděleno projektované nové bitevní lodi USS Illinois (BB-65). Během druhé světové války sloužila jako výcviková škola námořních záložníků v New Yorku. Po válce byla až do 31. prosince 1956 zapůjčena státu jako ubikace pro jednotku námořní zálohy. Prairie State, po více než 50 letech užitečné služby námořnictvu a národu, byla odtažen do Baltimoru ve státě Maryland a 18. května 1956 prodán do šrotu společnosti Bethlehem Steel Company.

Zdroj obrázku GetArchive

Napsat komentář