Banco de Materiais

Porto proslulo množstvím historických dlaždiček (azulejos), které pokrývají fasády domů. Kvůli rekonstrukcím ale z veřejného prostoru často nenávratně mizí a tak město před třinácti lety založilo jednu neobvyklou instituci…

Jmenuje se Banco de Materiais (banka materiálů) a najdeme ji na Praça de Carlos Alberto 71. Památkáři, dělníci i soukromníci sem přiváží dlaždičky a štuky z budov, které se ve městě bourají. Zaměstnanci je v bance uschovají a vzory vystavují veřejnosti. Do banky má přístup každý majitel nemovitosti v Portu a když doloží, že chce dlaždičky použít na svůj objekt, může si vybrat vhodný vzor a bezplatně si je odvézt. Zároveň se díky depozitáři daří doplňovat chybějící azulejos do zchátralých mozaik. Celá služba je skutečně pro všechny zdarma. Cílem je jen vracet dlaždičky zpátky na fasády. A přesně tomu banka přispívá už od roku 2010. Pro veřejnost je otevřena od pondělí do soboty a neplatí se zde žádné vstupné.

Azulejos (výslovnost azuleižu) vznikly pravděpodobně v Persii, odkud je Arabové přinesli na Pyrenejský poloostrov. Centrem jejich výroby byla ve 12. a 13. století Andalusie a tam hlavně Granada. Ve 14. století se centrum jejich výroby přesunulo do Valencie. Dnes je to Portugalsko, kde od roku 1980 existuje muzeum azulejos (Museu Nacional do Azulejo, Lisabon). Azulejos jsou typickým prvkem portugalské architektury. Najdeme je všude, nejen na kostelech a palácích, ale i na veřejných stavbách, nádražích, tržištích, prostých občanských domech, uvnitř i zvenčí. Kromě výtvarného prvku mají i praktický význam jako trvanlivý a praktický povrch zdí a v horkém klimatu upravují vnitřní teplotu v domě.

Zdroj obrázku Flickr a Wallpaper Flare

Napsat komentář