Balut

Balut je pokrm pocházející z jihovýchodní Asie a rozšířený především na Filipínách jako cenově dostupné pouliční občerstvení. Připravuje se z ptačího vejce s vyvinutým zárodkem, které se vaří v páře dvacet až třicet minut. Nevylíhnuté mládě má dosud křehké kosti a pojídá se vcelku. K ochucení balutu se používá sůl, chilli, zázvor, česnek, ocet nebo sojová omáčka. Balut je ceněný pro vysoký obsah vápníku a bývá považován za afrodisiakum.

Výrobní proces tohoto nevšedního pokrmu začíná uložením oplodněného vejce (nejčastěji kachny divoké) na dobu devíti dní do prohřátého písku nebo jen tak v ošatce na teplém místě. Následně je nutné skořápku prosvítit a zjistit, jaký je stav obsahu. Přibližně desetina vajec je hned vyřazena a zbylá vejce putují do rukou profesionálů. Správně zvolenou teplotou je totiž možné uspíšit růst a ovlivnit chuťové vlastnosti produktu. V rozmezí čtrnáctého a šestnáctého dne se vejce dostane do fáze, kterou Filipínci nazývají mamatong. Částečně vyvinuté embryo, již s končetinami a patrnou hlavičkou, je usazeno těsně pod povrchem skořápky, plave na výživném žloutku. Nejdéle s přípravou otálejí v Kambodži, kde čekají ještě další tři dny a výsledek je nazýván pong tea khon. V obou případech následuje 20-30 minut vaření v páře, jelikož se nevaří jen vejce, ale rovněž maso.

Balut se servíruje různými způsoby, často jen tak na ulici. V restauracích je zvykem tuhý balut vyjídat lžičkou a skořápku ponechat. Ve vietnamské kuchyni se balut podává s citronovou šťávou a zázvorem jako předkrm. Na Filipínách zase nedají dopustit na směs česneku, chilli a octa, jejichž chuť vejce nasytí. Vaječný žloutek s přischlým embryem může sloužit k ozdobení omelety nebo zahuštění ostře kořeněných omáček. Pro svůj energetický potenciál je balut považován za afrodisiakum a ženám se doporučuje jeho konzumace po porodu, aby rychle nabyly síly. Balut je ceněný pro vysoký obsah vápníku a bývá považován za afrodisiakum, při nedodržení hygienických zásad však hrozí nákaza salmonelózou. Patrně netřeba připomínat, že vaření nevyklubaných kachniček zaživa je kritizováno ochránci zvířat.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář