Ara škraboškový (Cyanopsitta spixii)
Ara škraboškový byl považován za vyhynulého, leč za jeho záchranou stojí Martin Gerhard Guth – ve světě organizovaného zločinu známý jako The Parrot King. Zkrátka když se stane mafián milovníkem přírody, nečekejte, že se bude přivazovat ke stromům, aneb “Dotkni se toho papouška a budeš do konce života žrát brčkem”.
Ara škraboškový (Cyanopsitta spixii) nikdy nebyl v přírodě běžný. V roce 1819, kdy byl objeven, se jeho populace odhadovala na 180 jedinců. Poměrně brzy ale začala dramaticky klesat, zejména kvůli úbytku jeho biotopu – kácení hnízdních stromů. Už v roce 1984 žili v přírodě jen čtyři poslední ptáci tohoto druhu a o šestnáct let později byl druh prohlášen za vyhynulého. Začátkem března 2020 dorazilo do reintrodukčního centra na farmě Concórdia poblíž města Curaçá v brazilském státě Bahia celkem 52 Arů škraboškových, kteří byli odchováni v zajetí. Konkrétně 26 samců a 26 samic dorazilo z ACTP se sídlem v Německu a jejíchž zakladatelem je známý Berlínský mafián Martin Gerhard Guth, jehož gang je známý loupežemi, obchodem s drogami a vydíráním.
Guth své první ary škraboškové získal od švýcarského chovatele za 15 000 eur a roku 2006 založil ACTP (Association for the Conservation of Threatened Parrots), což je sice oficiálně zoologická zahrada, leč postrádá parkoviště a není volně přístupná veřejnosti. Rovněž od této organizace pocházejí finance ve výši 1,4 mil dolarů, na založení repatriační stanice (aby si papoušci zvykli na nové prostředí) a odhady na provoz programu činí 180 000 dolarů ročně. Původ peněz je značně nejasný a po zveřejnění kontroverzního článku v The Guardian, si brazilská vláda vyžádala prokázání čistých trestních záznamů, což bylo doloženo v polovině roku 2019. Brazilská vláda se tak rozhodla na programu spolupracovat a krom ACTP se na projektu podílí rovněž belgická společnost Deli Nature, která prodává krmivo pro zvířata, a Al Wabra Wildlife Preservation z Kataru. V roce 2021 by měli být tito vzácní papoušci vypuštěni do volné přírody spolu s ary marakánami, přesněji chráněné oblasti o rozloze 223 800 akrů. Osud ary škraboškového inspiroval tvůrce animovaného filmu Rio, který popisuje záchranu tohoto druhu.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons