Antarktida bez ledové krusty
Všude taje sníh a tak si ukážeme, jak by vlastně vypadala Antarktida bez bílého závoje. Její povrch pokrývá ledový příkrov o průměrné tloušťce 1,9 kilometru. Je zde zamrzlých asi 70 % světových zásob sladké vody, která by v případě tání zvedla hladinu světového oceánu o téměř 60 metrů.
Před desítkami miliónů let v Antarktidě nebyla ledová pokrývka, ale lesy. V období křídy (před 145 až 66 miliony let) zde bylo výrazně tepleji než dnes a podmínky v okolí Jižního pólu byly prakticky tropické. Led se objevil přibližně před 46 milióny let a o 12 milionů let (počátkem oligocénu) došlo k masivnějšímu zalednění. Ledová pokrývka zde je nepřetržitě 14 miliónů let, tedy výrazně déle než se původně předpokládalo. Aktuálně je objem ledu na Antarktidě 25,4 mil. km³. Maximální mocnost antarktického ledovce je 4776 m, přičemž průměrná mocnost činí 1829 m. Jediná území bez ledu, která lze v Antarktidě spatřit, tvoří horské vrcholy, nunataky a oázy, jako např. Suchá údolí McMurdo. Nachází se zde ale též několik vodních ploch. Zajímavostí jsou dvě jezera, která patří k nejslanějším na světě – Don Juan Pond (slanost vody 44,2 %) a Vanda (35 %).
Mezi původní druhy živočichů patří roztoči, hlístice, tučňáci, tuleni a želvušky. V letních měsících pobývá na místních výzkumných stanicích asi 5 000 lidí, avšak v zimě jejich počet klesá na přibližně 1 000. Navzdory odlehlosti má lidská činnost na kontinent značný vliv v podobě znečištění, úbytku ozonové vrstvy a změny klimatu. V roce 1989 byla Antarktida vyhlášena chráněným národním parkem. V roce 1994 pracovaly členské státy Antarktické smlouvy protokol o ochraně životního prostředí, který předpokládá úplný zákaz využívání ložisek nerostných surovin.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons