Anarchističtí plži

Mořští plži z čeledi Vermetidae (nedovitkovití) žijí přilepení k pevnému povrchu nebo pospolu ve velkých koloniích, přičemž si vytvářejí velice nepravidelné schránky. Vznikají tak v podstatě jakési “živé kameny”, které již zamotaly hlavu nejednomu potápěči.

Nedovitkovití nemají typické pravidelně stočené ulity jako ostatní plži; místo toho si tvoří velmi nepravidelné podlouhlé trubkové skořepiny, které jsou vytvarovány a přilepeny k povrchu jako je kámen nebo jiná skořepina souseda. U dospělých je vstupní část skořepiny obvykle volná, s otvorem směřujícím nahoru. Poškozené části pláště dokáží v případě potřeby utěsnit vápenatými přepážkami. Někteří žijí samotářsky, zatímco jiní žijí v koloniích, částečně stmelených dohromady. Skořápky jednotlivých druhů tohoto rodu se velmi liší a někdy může být velmi obtížné je rozlišit.

Prázdné vápenaté trubice určitých mořských kroužkovitých červů, například Serpulidae, mohou být někdy náhodně nesprávně identifikovány jako prázdné lastury vermetidů a naopak. Rozdíl je v tom, že lastury vermetidů jsou uvnitř lesklé a mají tři vrstvy skořepiny, zatímco rourky kroužkovitých červů jsou uvnitř matné a mají pouze dvě vrstvy skořepiny.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

Napsat komentář