Marjan – poslední lev Afghánistánu

Marjan, poslední lev Afghánistánu, který zažil komunistický převrat, sovětskou invazi, vládu kmenových vůdců i boje s Talibanem.

Kábulská ZOO obdržela darem v roce 1978 dvouletého lvíčka, jako dar od Kolínské ZOO. Afghánci mu dali jméno Marjan, což je afghánské slovo pro drahokam, brzy se k němu přidala i lvice Chucha. Život neměl opravdu lehký, válka v Afghánistánu zvířatům moc neprospívala, navíc, když se o Kábul bojovalo a ZOO se ocitla přímo v srdci bojů. Díky bojům trpěla zvířata hladem a ZOO bývala často zasažena raketami i dělostřeleckými granáty, což samozřejmě vyústilo ve zničenou infrastrukturu budov, tak i samotnou smrt chráněných zvířat, Brzy ZOO došly peníze a kvůli probíhající válce samozřejmě do ZOO žádné peníze neproudily, jednou dokonce přilétající raketa přímo zasáhla veterinární stanici a zničila všechny léky a většinu zdravotnického vybavení. Ošetřovatelé i několik měsíců nedostávali výplatu, a tak se o zvířata starala ze svých skromných úspor. Lidé do ZOO nosili zbytky jídel, co kde našli, aby udrželi nevinná zvířata při životě.

ZOO se ocitla na frontové linii mezi džihádisty z Hezb-e-Wahdat, které vedl Abdul Ali Mazari a islámisty ze Shura-e-Nizar, které vedl Ahmad Shah Masoud, ZOO však po většinu času drželi džihádisté z frakce Hezb-e-Wahdat. Již od prvních dnů se v ZOO chovali opravdu barbarsky, z rozmaru zabíjeli zvířata, které potom jedli, a dokonce i znásilňovali samice savců, džihádisté však nenechali na pokoji ani ošetřovatele, které za neuposlechnutí rozkazu stříleli a ženy znásilňovali. O samotnou ZOO se tak často vedly přímé boje, za což zaplatila životem většina zvířat.

Pro Marjana se stal osudným podzim roku 1993. Jeden z džihádistů z Hezb-e-Wahdat chtěl dokázat svým kamarádům svou statečnost, když vlezl do výběhu se lvi. Lvi byli tak unavení bojem, že ho jen pozorovali až do té doby, kdy se dotkl lvice Chucha, která nijak nereagoval to Marjan nevydržel a na džihádistu se vrhl, kterého během několika vteřin roztrhal. Lvi mají v povaze bránit své území a své partnerky. Džihádisté se ten den naštěstí nemstili, ovšem druhý den přišel k výběhu bratr roztrhaného džihádisty a do kotce hodil granát. Marjan si granát spletl s jídlem, a tak se po něm vrhl, když před ním granát vybuchl a vážně ho poranil v obličeji. zraněnému lvu se seběhli zbývající ošetřovatelé ZOO i se zahraničním reportérem Swenem Conradem. Marjan utrpěl vážná zranění, granát mu vyrazil jedno oko, vyrval několik zubů a roztrhal čelist, také od výbuchu zcela ohluchl. Muž, který na Marjana hodil granát byl o týden později rozlícenými lidmi umlácen k smrti.

Když Talibán převzal zcela kontrolu nad městem, chtěli se za mrtvého džihádistu pomstít, a tak Marjana málem ukamenovali, činu zabránil až vedoucí ZOO, který vůdce Talibanu přesvědčil ať Marjana nezabíjejí a obracel se na Korán, kde se píše, že i prorok Mohammed měl rád zvířata, to Marjanovi zachránilo život. Před válkou hostila Kábulská ZOO 417 zvířat, v roce 1998 jich bylo naživu už jen 19, z toho dva byli lvi Marjan a Chucha. V roce 2000 umírá lvice Chucha za dodnes nevyjasněných okolností, Marjan nad ztrátou své partnerky silně truchlil a týden odmítal pořádně jíst a jen schoulený ležel v rohu. Když v listopadu 2001 město osvobodily z područí Talibánu americké jednotky, byli američtí vojáci šokovaní situací v ZOO. Fotografie a příběhy o hrozivých podmínkách života v Kábulské ZOO se rozšířily po celém světě, do Kábulu se hrnuly dary od lidí z celého světa a přijel mezinárodní tým veterinářů postarat se o zvířata. Marjan byl sice pohublý, ovšem celkově poměrně zdravý. podstoupil několik operací, díky kterým se zbavil zbývajících šrapnelů ve tváři a postoupil náročnou rehabilitaci.

Marjan byl nalezen mrtvý ráno 26. ledna 2002. Jeho úmrtí nebylo až tak úplným překvapením, bylo mu totiž 25 let, což je v přepočtu na lidské roky 88 let. Podle ohledání zemřel na selhání jater a ledvin. Lev Marjan byl pohřben nejdřív se skromnou ceremonií, následující den se však konal veřejný obřad, na který dorazily stovky lidí. ZOO nechala zhotovit bronzovou sochu, která dodnes stojí před vchodem do ZOO. V březnu 2002 darovala Čína dva lvy do Kábulské ZOO jako poděkování za hrdinské chování ošetřovatelů během bojů.

Zdroj obrázku Pixabay

https://img.brut.media/w600/thumbnail/meet-marjan-afghanistan-s-last-lion-b2f4d97e-5685-43c7-85e0-0f7c6552376d-portrait.jpg

Napsat komentář